Forum Discuţii juridice Executare silită Se poate apela la executorul judecatoresc pt punerea ...
Discuție deschisă în Executare silită

Se poate apela la executorul judecatoresc pt punerea in executare a unei hotarari nelegalizate executorie de drept?

Buna ziua,
Am o hotarare executorie de drept,prin care debitoarea este obligata la plata unei sume de bani. Vreau sa apelez la executorul judecatoresc.Avand in vedere ca hotararea este supusa apelului, in termen de 3o de zile de la comunicare, nu este inca definitiva. Mai trebuie legalizata ?Se poatew efectua executarea fara a legaliza hotararea?La judecatorie mi s-a spus ca pana nu trece termenul de 30 de zile nu au ce face, or eu nu pot astepta atata timp.
Multumesc.
trebuie sa asteptati nu aveti alta solutie!
Dupa termenul de 30 de zile mergeti si depuneti o cerere de legalizare la instanta, chiar daca se formuleaza apelul.
Pe aceasta legalizare va va scrie ca s-a declarat calea de atac a apelului. Apoi mergeti cu aceasta sentinta la executor.
Sentinta va putea fi pusa in executare, insa in situatia in care se va modifica solutia in apel, si intre timp va incasati suma, va trebui sa o returnati.
Faptul ca este executorie de drept nu imi da posibilitatea sa o pun in executare inauntru termenului de 30 de zile?Problema este ca debitoarea va declansa proceduta falimentului, nu voi mai avea ce recupera( decat inscriindu-ma la masa credala).
Nu o puteti pune in executare fara sa aveti sentinta legalizata. Eu cel putin asa cunosc.
Si nu o puteti legaliza in acest moment, doar dupa trecerea termenului de 30 de zile pentru formularea apelului.
Luati legatura cu un executor judecatoresc, sa va lamureasca.
Executorul mi-a zis sa o legalizez, dar sa scrie la judecatorie pe ea ca nu e definitiva.La judecatorie mi-au spus ca ei nu pot face asa ceva, imi pot elibera doar o copie pe care sa scrie conform cu originalul.In final mi-a acceptat-o executorul, dar m-a avertizat ca e posibil sa fie respinsa incuviintarea executarii silite( depinde de judecator).
tucalan, utilizator