Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Incadrare la micro in 2014
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Incadrare la micro in 2014

Buna ziua,
Am citit aproape toate subiectele de pe forum legate de acest subiect, dar tot nu am reusit sa imi clarific cum sa fac corect incadrarea la micro in 2014.
Va rog sa ma ajutati in privinta incadrarii unei societati la microintreprinderi pe anul 2014.OUG 102/noiembrie 2013 aduce modificari in privinta veniturilor care se iau in calcul.Totodata aceasta ordonanta intra in vigoare cu data de 01.01.2014.Nedumerirea mea consta in faptul ca nu stiu daca pentru anul 2014 voi tine cont de modificarile aduse de OUG 102 sau fac incadrarea pe legislatia de pana la aparitia ordonantei.
In privinta plafonului de 65.000 euro acesta este aferent perioadei 01.februarie -decembrie2013 sau va trebui sa il calculam corespunzator celor 11 luni din 2013-respectiv 59.583,33 euro.
Multumesc anticipat pentru intelegere.
Plafonul este aferent perioadei 01/01/2013 - 31/12/2013.
Daca la data de 31 decembrie 2013 indepliniti conditiile de mai jos, prevazute de Codul Fiscal, va incadrati la micro:

"ART. 112^1 Definiţia microîntreprinderii:

În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

a) realizează venituri, altele decât cele prevăzute la art. 112^2 alin. (6);

a^1) realizează venituri, altele decât cele din consultanţă şi management, în proporţie de peste 80% din veniturile totale;

b) *** Abrogat;

c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei a 65.000 euro;

d) capitalul social al acesteia este deţinut de persoane, altele decât statul şi autorităţile locale.

e) nu se află în dizolvare cu lichidare, înregistrată în registrul comerţului sau la instanţele judecătoreşti, potrivit legii."

Multumesc foarte mult pentru raspuns.
Inteleg ca modificarile aduse codului fiscal de OUG 102/2013 se aplica(pe balanta de la decembrie 2013) la incadrarea companiei ca micrintreprindere pe anul 2014.

O zi buna