Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit 3% pe venit sau 16% pe profit?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit 3% pe venit sau 16% pe profit?

Buna ziua,
Am un SRL infiintat in 2010 platitor atunci de impozit de 16% pe profit. In 2012 activitate firmei a fost suspendata pana in decembrie 2013 cand am reluat activitatea. Intrebarea este ce impozit platesc acum? Trebuie exprimata optiunea de 3% pe venit la finante sau sunt bagat automat in aceasta norma de impozitare pana realizez venituri de peste 65000 euro?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Din datele expuse de d-voastra nu se poate determina ce sunteti de la 01.01.2014.

Mai jos aveti conditiile pt a fi incadrat la micro. Nu se poate exprima optiunea pt ca potrivit ART. 112^2 Reguli de aplicare a sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderii:

(1) Impozitul reglementat de prezentul titlu este obligatoriu.

(2) Microîntreprinderile plătitoare de impozit pe profit sunt obligate la plata impozitului reglementat de prezentul titlu începând cu anul fiscal următor, dacă îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 112^1.

Cod fiscal ART. 112^1 Definiţia microîntreprinderii

În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

a) realizează venituri, altele decât cele prevăzute la art. 112^2 alin. (6);

a^1) realizează venituri, altele decât cele din consultanţă şi management, în proporţie de peste 80% din veniturile totale;

b) *** Abrogat;

c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei a 65.000 euro;

d) capitalul social al acesteia este deţinut de persoane, altele decât statul şi autorităţile locale.

e) nu se află în dizolvare cu lichidare, înregistrată în registrul comerţului sau la instanţele judecătoreşti, potrivit legii.

ART. 112^2 Reguli de aplicare a sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderii

(6) Nu intră sub incidenţa prevederilor prezentului titlu persoanele juridice române care:

a) desfăşoară activităţi în domeniul bancar;

b) desfăşoară activităţi în domeniile asigurărilor şi reasigurărilor, al pieţei de capital, cu excepţia persoanelor juridice care desfăşoară activităţi de intermediere în aceste domenii;

c) desfăşoară activităţi în domeniul jocurilor de noroc.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Ar fi bine sa intrati pe [ link extern ] .
Dupa marimea cifrei de afaceri ar trebui sa platiti 3 % insa s-ar putea sa fie nevoie sa va schimbati vectorul fiscal prin depunerea formularului 010.
Acolo imi apare asa ceva:

Impozit pe profit (data luarii in evidenta): 06-OCT-10
Impozit pe veniturile microintreprinderilor (data luarii in evidenta): NU

Sa inteleg ca trebuie depus acel formular 010? Exista o data limita?

Va multumesc pentru raspunsuri.
DA..depuneti 010 la administratie cu mentiune ca treceti la micro 3% _IMP. pe venit incepind cu anuL 2014.
Pina la 27 Ianuarie 2014.
D 010 se depune in 30 zile de la data modificarii vectorului fiscal.