Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Studentii au vreun drept de ajutor social?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Studentii au vreun drept de ajutor social?

Buna ziua! Suntem, eu si familia mea, in urmatoarea situatie: sotul meu este salariat, eu sunt somera, iar fiica noastra este studenta la doua facultati. Intampinand reale probleme financiare si doar sotul meu avand un loc de munca, fiica noastra ar avea dreptul la un anumit ajutor social? Si daca da, ce trebuie facut in acest sens? Multumesc!
Pot solicita obtinerea unei burse de ajutor social studentii care provin din familii ale caror venituri lunare nete medii pe membru de famili sunt mai mici decat salariul minim brut pe economie.

Gasiti cateva informatii orientative

aici
[ link extern ]

aici
[ link extern ]

sau la secretariatul facultatilor.

Bursa de ajutor social cred ca se acorda numai pentru urmarea unei singure facultati.
Multumesc mult pt informatii. O zi buna va doresc.