Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reevaluare leasing financiar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reevaluare leasing financiar

Nu am facut reevalauarea contractelor de leasing financiar. Este in regula sa o corectez ca pe o eroare contabila pe seama rezultatului reportat, sa refac declaratia 101 pentru 2008 si sa o prezint intr-o nota explicativa la bilantul lui 2009, cf art. 63 din Ordinul 1752.
firma a achizitionat un autoturism in leasing(cu rata principala,cu dobinda,asiguarrea si ce mai cuprinde graficul de rambursare)Nu am mai avut situatia asta pina acum si as vrea sa va rog sa-mi spune-ti cum se inregistreaza achizitionarea si plata ratelor lunare.Va multumesc mult.
La primirea contractului:

2133 = 167 toata valoarea masinii; de regula pret CIP, conform contract de leasing, la cursul istoric
Factura avans (de regula contine avans + comision administrare):
cursul valutar prevazut in factura = curs istoric
%=404
167 valoarea fara TVA a avansului prevazut in factura
628 valoarea comisionului de administrare fara TVA prevazut in factura
4426 TVA corespunzator avans
4426 TVA corespunzator comision

404=5121 la plata facturii avans

Pentru RCA:
613=401 lunar sau trimestrial sau anual (dupa caz)

De la a 2-a factura, inclusiv (continutul variaza de la o companie la alta, asa ca folositi doar ceea ce se aplica):

%404
167 rata din capital (evaluata la cursul istoric, chiar daca pe factura apare la cursul zilei)
4426 TVA corespunzator
665 diferenta pret coresp. ratei din capital = valoare capital rata (euro/usd) * (curs factura - curs istoric)
4426 TVA corespunzator
666 dobanda din factura, evaluata la curs istoric
665 diferenta pret coresp dobanzii = valoare dobanda rata (euro/usd) * (curs factura - curs istoric)
613 rata asigurare casco
4426 TVA corespunzator

La factura de rata reziduala:
167 = 404 rata reziduala, la curs istoric (aceasta operatie ar trebui sa iti inchida contul 167)
4426 = 404 TVA corespunzator
665 = 404 diferenta pret capital (vezi explicatia de la rate)
4426 = 404 TVA corespunzator
628 = 404 taxa de indigenizare (daca apare asa ceva in factura)
4426 = 404 TVA corespunzator

In cazul in care diferentele pret / curs valutar sunt favorabile se inregistreaza 404 = 758/765 in loc de 658/665 = 404.

daca cursul din factura e mai mic decat curs istoric mai pot inregistra factura de rate si asa
%404
167 rata din capital (evaluata la cursul istoric, chiar daca pe factura apare la cursul zilei)
4426 TVA corespunzator
473 diferenta pret coresp ratei din capital = valoare capital rata (euro/usd) * (curs factura - curs istoric) daca curs factura e mai mic decat curs istoric
4426 TVA corespunzator
666 dobanda din factura, evaluata la curs istoric
473 diferenta pret coresp dobanzii = valoare dobanda rata (euro/usd) * (curs factura - curs istoric) daca curs factura e mai mic decat curs istoric
613 rata asigurare casco
4426 TVA corespunzator

473=765 ambele sume de mai sus din d 473
La sfarsitul exercitiului financiar se va efectua reevaluarea soldului in devize, adica:
se vor totaliza valoarea ratelor in deviz ramase de plata, aceasta valoare se va inmulti cu cursul devizului din data de 31 decembrie iar diferentele rezultate se vor inregistra asfel:

1.diferente favorabile:

167=765

2.diferente nefavorabile

665=167
Management Account, Consultant fiscal
mea culpa a scris:

firma a achizitionat un autoturism in leasing(cu rata principala,cu dobinda,asiguarrea si ce mai cuprinde graficul de rambursare)Nu am mai avut situatia asta pina acum si as vrea sa va rog sa-mi spune-ti cum se inregistreaza achizitionarea si plata ratelor lunare.Va multumesc mult.

Da, asa este corect.
NICOLESCUD a scris:

La primirea contractului:

2133 = 167 toata valoarea masinii; de regula pret CIP, conform contract de leasing, la cursul istoric
Factura avans (de regula contine avans + comision administrare):
cursul valutar prevazut in factura = curs istoric
%=404
167 valoarea fara TVA a avansului prevazut in factura
628 valoarea comisionului de administrare fara TVA prevazut in factura
4426 TVA corespunzator avans
4426 TVA corespunzator comision

404=5121 la plata facturii avans

Pentru RCA:
613=401 lunar sau trimestrial sau anual (dupa caz)

De la a 2-a factura, inclusiv (continutul variaza de la o companie la alta, asa ca folositi doar ceea ce se aplica):

%404
167 rata din capital (evaluata la cursul istoric, chiar daca pe factura apare la cursul zilei)
4426 TVA corespunzator
665 diferenta pret coresp. ratei din capital = valoare capital rata (euro/usd) * (curs factura - curs istoric)
4426 TVA corespunzator
666 dobanda din factura, evaluata la curs istoric
665 diferenta pret coresp dobanzii = valoare dobanda rata (euro/usd) * (curs factura - curs istoric)
613 rata asigurare casco
4426 TVA corespunzator

La factura de rata reziduala:
167 = 404 rata reziduala, la curs istoric (aceasta operatie ar trebui sa iti inchida contul 167)
4426 = 404 TVA corespunzator
665 = 404 diferenta pret capital (vezi explicatia de la rate)
4426 = 404 TVA corespunzator
628 = 404 taxa de indigenizare (daca apare asa ceva in factura)
4426 = 404 TVA corespunzator

In cazul in care diferentele pret / curs valutar sunt favorabile se inregistreaza 404 = 758/765 in loc de 658/665 = 404.

daca cursul din factura e mai mic decat curs istoric mai pot inregistra factura de rate si asa
%404
167 rata din capital (evaluata la cursul istoric, chiar daca pe factura apare la cursul zilei)
4426 TVA corespunzator
473 diferenta pret coresp ratei din capital = valoare capital rata (euro/usd) * (curs factura - curs istoric) daca curs factura e mai mic decat curs istoric
4426 TVA corespunzator
666 dobanda din factura, evaluata la curs istoric
473 diferenta pret coresp dobanzii = valoare dobanda rata (euro/usd) * (curs factura - curs istoric) daca curs factura e mai mic decat curs istoric
613 rata asigurare casco
4426 TVA corespunzator

473=765 ambele sume de mai sus din d 473

Ce seamana cu un raspuns dat de un alt utilizator!
Va apreciez bunavointa de a ajuta un alt utilizator dar macar ar trebui sa citati, nu de alta, dar daca este gresit raspunsul, nu e bine sa fiti acoperit(a)?
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil