Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general MONOGRAFIE LEASING AUTO
Discuție deschisă în Contabilitate în general

MONOGRAFIE LEASING AUTO

ma poate ajuta cineva cu o monografie pt leasing?
Leasing financiar sau operational?
Presupun ca e leasing financiar, e mai des utilizat
1.la incheierea contractului pt. valoarea de piata:
21=167
2.. la incheierea contractului pt. dobanzile de plata pe durata contractului:
471=1687
3. simultan, legiuitorul prevede, debitarea contului extrabilantier 8036 cu val. de piata a mijl. fix si a dobanzii; contabilul nostru considera ca utilizarea contului 8036 este redundanta, dat fiind faptul ca informatiile pe care le contine sunt deja incluse in conturi.
4. achitarea avansului cu ocazia semnarii contractului:
167=512
5.inregistrarea lunar a facturilor privind ratele scadente. Rata de leasing financiar se imparte intre rambursare de capital si ch. cu dob.
167=404
6.se reflecta ch. financiara aferenta primei luni de finalizare:
666=471

Iata un istoric pe facturi
Prima factura (de regula contine avans + comision administrare):
*** cursul valutar prevazut in aceasta factura = curs istoric ***
2133 = 167 toata valoarea masinii; de regula pret CIP, conform contract de leasing, la cursul istoric
471 = 168 toata dobanda de plata cf contract leasing, evaluata la cursul istoric
167 = 404 valoarea fara TVA a avansului prevazut in factura
4426 = 404 TVA corespunzator avans
628 = 404 valoarea comisionului de administrare fara TVA prevazut in factura
4426 = 404 TVA corespunzator comision

De la a 2-a factura, inclusiv (continutul variaza de la o companie la alta, asa ca folositi doar ceea ce se aplica):
167 = 404 rata din capital (evaluata la cursul istoric, chiar daca pe factura apare la cursul zilei)
4426 = 404 TVA corespunzator
658 = 404 diferenta pret coresp ratei din capital = valoare capital rata (euro/usd) * (curs factura - curs istoric)
4426 = 404 TVA corespunzator
168 = 404 dobanda din factura, evaluata la curs istoric
666 = 471 dobanda din factura, evaluata la curs istoric
658 = 404 diferenta pret coresp dobanzii = valoare dobanda rata (euro/usd) * (curs factura - curs istoric)
613 = 404 rata asigurare casco
4426 = 404 TVA corespunzator
*doar la societatile de leasing scartare rau:
665 = 404 diferenta curs valutar la capital (diferenta rezultata din modificarea cursului valutar intre data emiterii facturii precedente si data achitarii respectivei facturi)
4426 = 404 TVA corespunzator
665 = 404 diferenta curs valutar la dobanda (cu aceeasi explicatie)

La factura de rata reziduala:
167 = 404 rata reziduala, la curs istoric (aceasta operatie ar trebui sa iti inchida contul 167)
4426 = 404 TVA corespunzator
658 = 404 diferenta pret capital (vezi explicatia de la rate)
4426 = 404 TVA corespunzator
628 = 404 taxa de indigenizare (daca apare asa ceva in factura)
4426 = 404 TVA corespunzator

Se aplica doar pentru leasingul FINANCIAR.
Amortizarea se calculeaza si se inregistreaza ca la oricare alta imobilizare corporala cumparata cu banii jos.
In cazul in care diferentele pret / curs valutar sunt favorabile se inregistreaza 404 = 758/765 in loc de 658/665 = 404.
Daca inregistrarile au fost corecte, contul 168 ar trebui sa se inchida cu ultima rata, iar contul 167 cu valoarea reziduala.
Daca doriti acest lucru, pe parcursul contractului, la inchiderea lunii decembrie, puteti reevalua valorile din conturile 167 si 168 la cursul de inchidere al anului (cu respectarea prevederilor privind reevaluarea datoriilor contractuale certe in valuta), caz in care acesta devine curs istoric.