Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... inregistrare corecta leasing financiar
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

inregistrare corecta leasing financiar

s a achizitionat un auto in leasing fin.
capital 213.03 167 48.815.23
dob. la cap. 471 168.07 12930.97
inrg in avans

fact.sosita rata leasing : N.C. efectuata

inca o NT efectuata :

facand aceste note nu scade soldul din168.07
cum era corecta inregistrarea ?
multumesc

- 2133 = 167 toata valoarea masinii; de regula pret CIP, conform contract de leasing, la cursul istoric
- 471 = 168 , nu se mai foloseste
- 8036=891 valoarea ratelor de platit egala cu c167
- 8051=891 valoarea dobanzii de plata din contractul de leasing

Factura avans (de regula contine avans + comision administrare):
cursul valutar prevazut in factura = curs istoric

%=404
167 valoarea fara TVA a avansului prevazut in factura
628 valoarea comisionului de administrare fara TVA prevazut in factura
4426 TVA corespunzator avans
4426 TVA corespunzator comision

404=5121 la plata facturii avans

Aveti un furnizor de imobilizari corporale, deci veti folosi 404, nu 401

Pentru RCA, casco:
613=401 lunar sau trimestrial sau anual (dupa caz)

De la a 2-a factura, inclusiv (continutul variaza de la o companie la alta, asa ca folositi doar ceea ce se aplica):

%404
167 rata din capital (evaluata la cursul istoric, chiar daca pe factura apare la cursul zilei)
4426 TVA corespunzator
665 diferenta pret coresp. ratei din capital = valoare capital rata (euro/usd) * (curs factura - curs istoric)
4426 TVA corespunzator
666 dobanda din factura, evaluata la curs istoric
665 diferenta pret coresp dobanzii = valoare dobanda rata (euro/usd) * (curs factura - curs istoric)
613 rata asigurare casco
4426 TVA corespunzator

daca cursul din factura e mai mic decat curs istoric mai pot inregistra factura de rate si asa:
%404
167 rata din capital (evaluata la cursul istoric, chiar daca pe factura apare la cursul zilei)
4426 TVA corespunzator
473 diferenta pret coresp ratei din capital = valoare capital rata (euro/usd) * (curs factura - curs istoric) daca curs factura e mai mic decat curs istoric
4426 TVA corespunzator
666 dobanda din factura, evaluata la curs istoric
473 diferenta pret coresp dobanzii = valoare dobanda rata (euro/usd) * (curs factura - curs istoric) daca curs factura e mai mic decat curs istoric
613 rata asigurare casco
4426 TVA corespunzator

473=765 ambele sume de mai sus din debit 473

891=8036 valoarea ratei egala cu debit 167
891=8051 valoarea dobanzii egala cu debit 666

Buna ziua

Am o mica sugestie...daca mi se permite

La inregistrarea avansului sa folosim 232
%=404
232 valoarea fara TVA a avansului prevazut in factura
628 valoarea comisionului de administrare fara TVA prevazut in factura
4426 TVA corespunzator avans
4426 TVA corespunzator comision

apoi facem inregistrarea 167=232 cu aceeasi valoare fara tva a avansului
Buna ziua,
As avea o intrebare, am preluat o firma care are un leasing financiar iar fosta contabila facea inregistrarile vechi respectiv 471 = 168, cum as putea sa scap de 471 si 168?... avand in vedere ca la sf an 2011 a facut reevaluare la 168 si nu se mai soldeaza cu 471.
Multumesc.