Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Taxa pentru firma instalata pe un perete exterior al ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Taxa pentru firma instalata pe un perete exterior al unui locatar

Buna ziua, as dori sa stiu daca pentru firma instalata pe un perete exterior al apartamentului se plateste / incaseaza taxa, si de catre cine. Daca exista si legislatie in acest sens as fi foarte interesata.
Daca firma respectiva este plasata pe fatada blocului, aceasta fiind proprietate comuna in administrarea asociatiei, atunci pozarea ei pe perete trebuie sa aiba acceptul conducerii asociatiei.
Exteriorul imobilului de locuit in comun constituie parte comuna,careia, in conformitate cu normele in vigoare nu i se poate schimba destinatia si aspectul,decat cu acordul asociatiei de proprietari
De regula,partea comuna poate fi utilizata exclusiv de catre un proprietar sau un tert,numai prin incheierea de contract de inchiriere,fondurile rezultate intrand in fondul de reparatii al asociatiei de proprietari
Ne-am infiintat asociatie pe scara, nu are aceptul noii asociatii. As dori sa stiu daca se percep taxe pe asociatie pentru asemenea gen de publicitate.
Daca se face un contract intre posesorul firmei si asociatie, da, se poate plati o taxa care sa poata fi introdusa in fondul de reparatii sau fonduri speciale (chirii, taxe etc).
elga50, moderator
Multumesc pentru raspunsuri