Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Renuntare la alocatie de stat pentru copil in Romania.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Renuntare la alocatie de stat pentru copil in Romania.

As dori sa aflu mai multe detalii despre modul in care pot renunta la alocatia de stat pentru copil in Romania si daca exista o posibilitate de a renunta online fara prezenta fizica in Romania.

Ne aflam in situatia urmatoare: sunt plecata din Romania impreuna cu sotul si copilul. Lucram (si locuim) in Ungaria cu contracte locale de munca (fara nicio legatura cu Romania), copilul urmeaza scoala in Ungaria, iar alocatia inca o primeste din Romania pentru ca pana acum nu am solicitat alocatie aici in strainatate.

De curand am primit toti 3 cetatenia maghiara (acum avand dubla cetatenie) si in acelasi timp am vrea sa renuntam la alocatia de stat pe care copilul o primeste in Romania, si sa solicitam alocatie pentru copil aici in Ungaria.

Care este procedura prin care putem sa solicitam in Romania renuntarea la alocatia de stat pentru copil, se poate face online (sau prin posta) fara a fi necesara prezenta fizica?

Va multumesc.
1. Cel mai bine ar fiu sa intrebati la Agentia Nationala pentru Plati si Inspectie Sociala (ANPIS), cea care aproba si plateste alocatia de stat pentru copii.

2. Intrebarea o puteti pune pe e-mail la: anps@prestatiisociale.ro