avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general registru jurnal cumparat de la Adm fin.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

registru jurnal cumparat de la Adm fin.

Pana acum la registru jurnal am tiparit doar formularele date de SAGA. Ar trebui sa le transcriu si-n tipizatul pe care l-am cumparat de la Adm. fin. sau este corect sa las doar formularul din SAGA?
Cel mai recent răspuns: Smart Contab Expert S.R.L. , Contabil 20:00, 13 Aprilie 2009
Trebuie transcris rulajul lunar in Registrul jurnal.Registrul Inventar anual.
Ce registru jurnal cumparat de la Adm. fin. ?
Daca forma registrului jurnal generat de program contine elementele prevazute de legislatie este suficient acesta.
aida1 a scris:

Pana acum la registru jurnal am tiparit doar formularele date de SAGA. Ar trebui sa le transcriu si-n tipizatul pe care l-am cumparat de la Adm. fin. sau este corect sa las doar formularul din SAGA?


De la Administratia Financiara se cumpara doar REGISTRUL FISCAL si REGISTRU UNIC DE CONTROL.
la Administratia Financiara se snuruieste Registru de incasari si plati utilizat de PFA.

Ce registru ati cumparat dvs.???

Cel din SAGA este bun , iar in aceasta situatie in Registru jurnal se trec doar rulajele lunare cumulate
Iata ce spune O.3512, printre altele:
58. Sistemul informatic de prelucrare automată a datelor la nivelul fiecărei unităţi trebuie să asigure prelucrarea datelor înregistrate în contabilitate în conformitate cu reglementările contabile aplicabile, controlul şi păstrarea acestora pe suporturi tehnice
h) verificarea prin teste de control a programului informatic utilizat.
59. Sistemele informatice de prelucrare automată a datelor în domeniul financiar-contabil trebuie să răspundă la următoarele criterii considerate
minimale:
a) să asigure concordanţa strictă a rezultatului prelucrărilor informatice cu prevederile actelor normative care le reglementează;
b) să precizeze tipul de suport care asigură prelucrarea datelor în condiţii de siguranţă;
c) fiecare dată înregistrată în contabilitate trebuie să se regăsească în conţinutul unui document, la care să poată avea acces atât beneficiarii, cât şi
organele de control;
d) să asigure listele operaţiunilor efectuate în contabilitate pe bază de documente justificative, care să fie numerotate în ordine cronologică, interzicânduse
inserări, intercalări, precum şi orice eliminări sau adăugări ulterioare;
e) să asigure reluarea automată în calcul a soldurilor conturilor obţinute anterior;
f) să asigure conservarea datelor pe o perioadă de timp care să respecte prevederile Legii nr. 82/1991, republicată;
g) să precizeze procedurile şi suportul magnetic extern de arhivare a produselor-program, a datelor introduse, a situaţiilor financiare sau a altor
documente, cu posibilitatea de reintegrare în sistem a datelor arhivate;
h) să nu permită inserări, modificări sau eliminări de date pentru o perioadă închisă;
Vorbind de programul respectiv, acesta nu indeplineste unele cerinte importante, deci este mai prudent sa copiezi rulajele decat sa te certi cu organele de control pe tema asta.
Nu are importanta ca l-a cumparat de la i librarie sau din incinta unei administratii financiare.
Ultima modificare: Luni, 13 Aprilie 2009
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Programator razbunator Jenu68 Jenu68 Buna ziua! De aproape trei luni domnul de la care am cumparat programul de contabilitate acum 4 ani nu mai vrea sa colaboreze pentru repararea erorilor de ... (vezi toată discuția)
Registru de evidenta fiscala si registrul jurnal florinat florinat Buna seara, Am o mica problema si as vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva cum trebuie sa procedez. Am gasit un articol in Codul Fiscal cu privire la ... (vezi toată discuția)
Registru jurnal si de inventar Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua, Stiti cumva daca este obligatoriu si legal sa avem registrele jurnal si de inventar cumparate sau putem sa le avem listate din programul de ... (vezi toată discuția)