Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Registru de evidenta fiscala si registrul jurnal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Registru de evidenta fiscala si registrul jurnal

Buna seara,

Am o mica problema si as vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva cum trebuie sa procedez.

Am gasit un articol in Codul Fiscal cu privire la obligatia persoanelor juridice platitoare de impozit pe profit sa achizitioneze un Registru de Evidenta Fiscala in termen de 30 de zile de la infiintare. Eu am toata contabilitatea tinuta in Saga, este nevoie sa achizitionez acel registru sau este ok cu ce se genereaza din program? Eu abia acum am aflat de acest lucru si au trecut mai bine de 30 de zile...

Inca o intrebare referitoare la Registrul Jurnal, este absolut necesar sa mi-l achizitionez sau este ok in format electronic? Am tot cautat sa-l cumpar si parca a intrat in pamant ca nu l-am gasit nicaieri.
Va multumesc,
Florina
Nu trebuie sa achizitionati Registru de Evidenta Fiscala , trebuie doar sa-l listati o data la trei luni , adica atunci cand faceti calculul impozitului pe profit .

Registrul Jurnal trebuie sa-l listati , nu este nevoie sa-l achizitionati .

Va dati seama ce greu era daca scriati de mana registrul jurnal ?
Conform OMFP 870 / 2005 contribuabilii inregistrati ca platitori de impozit pe profit pot tine registrul de evidenta fiscala in forma electronica daca se respecta conditiile prevazute la lit. G si H din anexa nr. 1 la OMFP nr. 3512 / 2008 privind registrele si formularele financiar-contabile.

In registrul jurnal se trece total rulaj,luna respectiva.