Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venit programator
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venit programator

Buna ziua,

Sunt studenta si lucrez ca programator . Am impozit 0 % pe venit, datorita functiei mele in IT. Insa nu am studii superioare finalizate. Nu trebuie astfel sa platesc impozit?Intreb pentru ca atunci cand am fost la internshipuri(cu carte de munca) la alte companii,nu eram scutita. Nu vreau sa ma trezesc cu datorii.Multumesc!
Am inteles ! Multumesc frumos! Nu stiu ce sa fac atunci, nu inteleg de ce ar fi totusi vina mea.
Nu este vina dvs , ci a angajatorului in opinia mea.
Buna ziua,
Revin din nou cu o intrebare. Astazi am vorbit la munca si mi-au spus ca nu stiau de aceasta lege ,si sa nu fac nimic , ramane asa, ca stiu ei ca nu e nicio problema,si e in avantajul meu. Maine expira contractul de 6 luni si vor sa il prelungim nedeterminat. Ce sa fac? Sa cer recalcularea salariului? Calculand impozitul pe un an si ceva, e mult pentru mine momentan.