Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Declarațiile televizate ale unui ministru, grupa ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Declarațiile televizate ale unui ministru, grupa I de muncã și normele de tehnicã legislativã

daca sunt pensionat anticipat din 2012 si nu mi-sa luat in calcul anii lucrati in grupa intiia eu nu pot beneficia de recalculare pentru a iesi la pensie cu toate drepturile ? Multumesc !
Declarațiile miniștrilor români nu încetează să-mi provoace o stare de perplexitate.

Legea nr. 380/2013 nu poate avea norme de aplicare. Ea este un act normativ de modificare a Legii nr. 263/2010. Potrivit art. 62 din Legea nr. 24/2000 privind normele de tehnică legislativă pentru elaborarea actelor normative, dispoziţiile de modificare şi de completare se încorporează, de la data intrării lor în vigoare, în actul de bază, identificându-se cu acesta. Intervenţiile ulterioare de modificare sau de completare a acestora trebuie raportate tot la actul de bază.

Prin urmare, nu avem două legi care reglementează reducerea vârstei pentru activitatea lucrată în grupa I de muncă (așa ceva nici nu este permis), ci avem un singur act normativ care a fost modificat și acesta este Legea nr. 263/2010. Eventual poate fi modificată H.G. nr. 257/2011, însă în niciun caz nu pot fi emise norme de aplicare pentru un act normativ de modificare.

Sigur că ceea ce am scris mai sus este ceea ce ar trebui să se întâmple din punct de vedere legal. Că în România o să ajungă unii să modifice legi prin ordine de ministru este o eventuală viitoare tristă realitate fără legătură cu legislația în vigoare. Și mai trist este faptul că am ajuns să dăm răspunsuri în acest forum în funcție de declarațiile televizate ale miniștrilor, nu în funcție de prevederile legale.

Domnule palangranu, puteți să depuneți cererea de trecere de la pensie anticipată la pensie pentru limită de vârstă oricând doriți dvs. dacă îndepliniți condițiile. Dosarul de pensie este la casa de pensii, deci nu aveți ce dosar de pensionare să mai depuneți.
Gabriela Pintea, Consilier juridic