Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... LEGISLATIE NOUA PRIVIND ASOCIATIILE DE PROPRIETARI
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

LEGISLATIE NOUA PRIVIND ASOCIATIILE DE PROPRIETARI

Buna ziua !
As dori sa aflu noutati in ceea ce priveste legislatia in domeniul functionarii asociatiilor de proprietari.
Am aflat la stiri ca parlamentul a modificat legea prin aceea ca trebuie afisate toate cheltuielile restante la furnizori...alte schimbari.
Va multumesc anticipat !
Legislatia care opereaza in cazul asociatiilor de proprietari este aceiasi,fiind prevazuta de L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007
Stirea publicata de media vizeaza un proiect de lege referitor la modificarea si completarea L nr 230/2007 care ar aduce noi atributii in sarcina administratorului de imobil referitor la comunicarea periodica catre proprietari a situatiei facturilor
Studiati proiectul de completare la L nr 230/2007
[ link extern ] ...

Buna ziua
Este vorba de propuneri deocamdata.
Asteptam forma finala cu modificarile, daca vor fi aprobate. Un aviz favorabil nu inseamna act legislativ.
[ link extern ]
L.C.
Nu era mai simplu sa fie obligat adm. sa afiseze lunar la avizier copii xeros dupa chitantele cum a platit furnizorii sau lucrari de reparatie sau extrasuri de conturi ale asociatiei :-/
BEN46, utilizator
Nu era mai simplu si era si mai urat. Geamuri pline de hartii lipite care mai de care mai sterse si shuie si pe care le citesc 2 oameni ....
Am incercat si eu asa ceva o luna de zile si arata holul nostru....ca dracu'.

Atata timp cat exista cenzor si presedinte...si comitet, se presupune ca cineva tot se uita sa vada daca s-au platit facturile, iar daca chiar nu exista, un simplu tabel cu situatia sintetica este mai eficient.
multumesc frumos pentru amabilitate !

Eu ,oricum afisez lunar situatia individuala a incasarilor precum si a platilor (cu chitantele aferente si beneficiarul platii. Este vorba doar de o hartie in format excel cu 3 coloane ,din care rezulta ca am platit tot ceea am incasat. Astfel toti membrii asociatiei au un control al banilor platiti de fiecare in parte.
Adriantot, moderator