Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme bloc - restantieri si liste ciudate.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme bloc - restantieri si liste ciudate.

Buna ziua,

Este vorba de un bloc cu 10 etaje, 4 apartamente pe etaj si 2 scari. Sunt cateva apartamente cu restante foarte mari (nu au mai platit nimic in ultimul an sau chiar mai mult). In acest bloc locuiesc parintii mei. In bloc doar cateva apartamente au centrala proprie (15-20 maxim). Totul a inceput pe la jumatatea verii cand le-a fost oprita apa calda. Administratorul a zis ca o sa se rezolve. Au avut incredere in ea ca e si vecina. Cand au trebuit sa primeasca caldura nu li s-a dat (pe administratora nu o afecteaza, are centrala proprie). Lumea s-a impcentat si a inceput sa se intereseze in stanga si dreapta, Le-a fost data si caldura DAR intre timp mai multe persoane au sunat la electrica, apanova......si toate utilitatile sa vada situatia. Tocmai au aflat ca blocul are datorii MULT mai mari decat cele afisate la avizier si s-ar putea sa li se inchida din nou caldura, apa calda si chiar si apa rece.
Administratora nu recunoaste nimic si in continuare nu face nimic sa recupereze banii de la restantieri, si sa explice ce e cu facturile neafisate la avizier (facturi vechi si din 2009). Cui ne putem adresa pentru rezolva acesta problema. Au cautat un alt administrator (sa o schimbe dar in situatia blocului nu se prea baga nimeni).
Ne trebuie o verificare a actelor (nu vreau sa acuz pe nimeni dar de ce nu sunt facturi neplatite si ne declarate ca fiind neplatie) si totodata recuperarea banilor de la restantieri (de dat acestia in judecata) si de schimbat administratora, comisia de cenzori, presedinta de bloc.
A fost o adunare de bloc in care majoritatea locatarilor si-au dat accordul scris ca sunt de acord cu orice masura (schimbare administrator, dat in judecata restantieri, orice) pentru rezolvarea situatiei blocului.

Cui sa ne adresam? Ce putem face?

Va multumesc.
cameliaandreescu, utilizator
Initial,in temeiul art 10 din L nr 230/2007 si art 12 A c) si d) din HG nr 1588/2007 sesizati oficial presedintele de asociatiei si solicitati lamurirea aspectelor care au condus la disfunctionalitatile mentionate
Nu este bine sa scapati de administrator,pana nu exista o verificare financiar contabila care sa preciziz existenta de evntual prejudiciu
Pentru solutionare ar trebui ca presedintele,comitetul executiv ,cenzorul/comisia de cenzori din cadrul a sociatiei de proprietari sa colaboreze pentru depasirea situatiei
Daca intampinati dezinteres la nivelul asociataiei de proprietari sesizati oficial serviciul de specialitate din cadrul primariei care are autoritatea si limitele de competenta sa dispuna masuri concrete fie pentru verificarea aspectelor sesizate de dvs ,fie de santionare a persoanelor vinovate
Art 50 din L nr 230/2007
Asociatia de proprietari are dreptul de a actiona in instanta pe orice proprietar care se face vinovat de neplata cotelor de contributie la chetuielile asociatiei de proprietari mai mult de 90 de zile de la termenul stabili

Norma legala pentru recuperat debitele exista,mai trebuie ca si reprezentantul legal al asociatiei =presedintele de asociatie sa desfasoare acte si actiuni in apararea intereselor generale a proprietarilor care au avut increderea sa il mandateze in functia suprema in asociatia de proprietari
ynocentta, utilizator
@cameliaandreescu,
Aproape toate problemele pe care le-ati prezentat sunt de competenta presedintelui, comitetului si cenzorilor pe care i-ati ales. Administratorul face ceea ce decid membrii comitetulu pe care i-a ales adunarea generala, adica dumneavoastra, proprietarii. Administratorul este indrumat si verificat de comisia de cenzori pe care ati ales-o dumneavoastra, proprieatrii in adunarea generala.
Asa ca la intrebarile
Cui sa ne adresam? Ce putem face?

raspunsul este relativ simplu: adresati-va presedintelui, comitetului, cenzorilor si daca acestia nu pot, nu vor, nu stiu cum sa rezolve, ajutati-i sau indrumati-i sa-si dea demisia si-alegeti alti oameni mai priceputi.
Nu administratorul decide ce furnizor plateste si cui plateste; nu administratorul trebuie sa notifice restantierii, sa-i atentioneze; nu administratorul initiaza actiuni in instanta pentru recuperarea restantelor; nu administratorul incheie contracte...
Adriantot, moderator