avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare contabila import
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare contabila import

buna seara
va rog mult sa ma ajutati cu o monografie la urm.situatie
am import FOB non UE pe pe DVI am
-total factura import -12924.88 usd usd=3.2251
-val statistica 45070.39 lei
-taxa vamala 992
-tva in vama11055
se achita val.facturii,taxa vamala si tva .Diferenta dintre val.statistica si factura banuiesc ca este transportul care este suportat de exportator.Va rog sa ma ajutati cu o monografie.Nu stiu cum sa inregistrez acea diferenta dintre val.statistica si factura de import.
va multumesc mult.
Ultima modificare: Joi, 16 Ianuarie 2014
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: bestb , utilizator 11:53, 20 Februarie 2014
scorus69 a scris:

buna seara
va rog mult sa ma ajutati cu o monografie la urm.situatie
am import FOB non UE pe pe DVI am
-total factura import -12924.88 usd usd=3.2251
-val statistica 45070.39 lei
-taxa vamala 992
-tva in vama11055
se achita val.facturii,taxa vamala si tva .Diferenta dintre val.statistica si factura banuiesc ca este transportul care este suportat de exportator.Va rog sa ma ajutati cu o monografie.Nu stiu cum sa inregistrez acea diferenta dintre val.statistica si factura de import.
va multumesc mult.



Buna seara,

Valoarea statistica nu apare in contabilitate. Ea este necesara doar pentru calcularea obligatiilor vamale, iar in cazul achizitiilor UE,pentru declararea INS - Intrastat.
Intrarea prin receptie se face conform datelor inscrise in factura, nu prin prisma valorii statistice.
Important: Pretul de achizitie(de intrare in contabilitate) va cuprinde si valorea taxelor vamale. Sa nu faceti greseala sa introduceti taxele vamale pe cheltuieli !

Respect,
Dan Preda.
multumesc mult pt raspuns
Buna ziua!
Am o situatie similara. Dar, TVA-ul s-a calculat conform valorii statistice. Si a fost si platit. La mine, in valoarea statistica este inclus transportul. Iar pentru transport am factura separata de la transportator. Si pe declaratia vamala nu-mi apar taxe vamale, doar TVA.
Ce fac? Inregistrez marfa conform facturii fara sa tin cont de val statistica si includ in costul marfii si transportul? Si TVA-ul ramane asa cum a fost calculat de vama?
Multumesc!
Buna seara,

Marfa se inregistreaza conform datelor din factura/receptie. Valoarea statistica este pentru calculul taxelor vamale.

TVA-ul ramane asa cum a fost calculat in vama.

Monografie:
Atentie: In cazul in care exista decalaje intre transferul dreptului de proprietate(factura) si livrare , se va folosii contul 327 - marfuri in curs de aprovizionare

371 = 401 10.000 lei - marfa achizitionata
371 = 401 1.000 lei - cheltuieli de transport, asigurare etc
371 = 446 taxe vamale, comisioane vamale.
4426 = 5121 2.400 - plata TVA
446 = 5121 plata taxelor

Respect,
Dan Preda.
Multumesc pentru explicatie!
Cele bune!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrari contabile achizitii china toareanelia toareanelia Achizitionam din China echipamente de joaca , platesc in vama TVA , acest TVA cum va fi inregistrat in contabilitate , cu valoarea platita in vama se poate ... (vezi toată discuția)
Tva la facturile din import mihaelamoraru65 mihaelamoraru65 Sunt mai noua in bransa in ce priveste facturile din import si as vrea sa intreb care e regimul pt TVA la facturile sosite ? trebuie platit inainte ? se ... (vezi toată discuția)
Factura care contine 4426 din vama OOANA1977 OOANA1977 Buna seara as vrea sa va intreb cum se inreg o facture care contine tva platit in vama si taxe vamale la taxe vamale am optiune de tva 24%, iar la tva 4426 ... (vezi toată discuția)