Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim pentru studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim pentru studii superioare

Este adevarat sa s-a schimbat salariul minim pentru persoanele cu studii superioare?
Am inteles de la cineva ca atat salariul minim pe economie cat si cel pentru studii superioare sunt de 850 RON brut.

Multumesc
Angajatorul este obligat sa acorde salariul minim brut pe economie indiferent de studiile necesare ocuparii acelei functii ...

Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN care sa oblige angajatorii la aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in lipsa unor ccm-uri aplicabile acestora.

Astfel de la 01.01.20134 salariul minim brut lunar este de 850 lei indiferent de studiile necesare ocuparii unei functii.