Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... AJUTOR DIN PARTEA STATULUI PENTRU PRIMA NASTERE
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

AJUTOR DIN PARTEA STATULUI PENTRU PRIMA NASTERE

Buna seara numele meu este Andreea sunt o proaspata mamica in varsta de 20 de ani si tin sa precizez ca nu am lucrat .dar as dori sa stiu daca se acorda vrun ajutor din partea statului pentru primul copil VA MULTUMESC
Nu se mai acorda niciun ajutor la nastere din partea statului.
Acest beneficiu acordat mamelor la prima nastere a fost abrogat in 2010 .

Se va beneficia numai de alocatia de stat in valoare de 200 lei pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului si apoi de o alocatie in valoare de 42 de lei pana la implinirea varstei de 18 ani de catre copil.