Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incepand cu 01.01.2012 nu se mai acorda alocatia de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incepand cu 01.01.2012 nu se mai acorda alocatia de stat pentru copii?

Subiect: Incepand cu 01.01.2012 nu se mai acorda alocatia de 200 lei ??
Incepand cu 01.01.2012 nu se mai acorda alocatia de 200 lei, pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului?
Multumesc

1. Legea 61/1993 a fost modificata de OUG 124/2011 si in loc de sume se trec coeficienti de ISR (indicatorul social de referinta).

2. Iata ce spune acum Legea 61/1993:

Art. 3
(1) Cuantumul alocatiei de stat pentru copii se stabileste in raport cu indicatorul social de referinta, denumit in continuare ISR, dupa cum urmeaza:
a) 0,4 ISR pentru copiii cu varsta de pana la 2 ani (sau de pana la 3 ani, in cazul copilului cu handicap);
b) 0,084 ISR pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 2 ani si 18 ani, precum si pentru tinerii prevazuti la art. 1 alin. (3);
3. - ISR, in vigoare = 500 lei.
- 0,4 ISR = 0,4 x 500 = 200 lei.
- 0,084 ISR = 0,o84 x 500 = 42 lei

4. Asadar veti primi alocatie de stat de 200 lei pana ce copilul va implini 2 ani si apoi 42 lei pana la 18 ani.
Deci, ca sa inteleg corect, prevederea privind alocatia a fost abrogata din OUG 111/2010, insa, cu toate acestea, avand in vedere prevederile art. 3 din lg 61/1993, pe langa indemnizatia de crestere copil (suma difera in functie daca aleg un an sau 2), primesc lunar si 200 lei pana ce copilul implineste 2 ani.
1. Alocatia de stat pentru copii nu mai este prevazita in OUG 111/2010 ci numai in Legea 61/1993, unde era prevazuta si pana acum.

2. Alocatia de stat pentru copii se plateste independent de indemnizatia pentru CCC si este aceeasi (200 lei pana implineste copilul; 2 ani) indiferent pentru care varianta de CCC ati optat.