Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare la 59 de ani
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare la 59 de ani

As dori sa stiu daca se poate iesi la pensie avand 59 de ani, 41 de ani de munca pe data de 10 aprilie 2014, si 17 ani si 9 luni in grupa a-II-a. Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Pt. anii de gr. a II a aveti o reducere de 3 ani si 6 luni fata de varsta standard de pensionare.
Specificati sexul si anul si luna nasterii.
Sex: barbat ; Data nasterii :10 04 1955
1. Pentru un barbat nascut in aprilie 1955 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare ested e 15 ani.

2. Pentru cei 17 ani si 9 luni de grupa a doua de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni (65/0 - 3/6 = 61 de ani si 6 luni);
- se aduga la stagiul de cotizare 4 ani si 5 luni (41/0 + 4/5 = 45 de ani si 5 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 6 luni, in octombrie 2016;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in aprilie 2015.