Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La ce data pot iesi la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La ce data pot iesi la pensie

La ce data pot iesi la pensie in conditiile date
nascut in data de 17-11-1954
cotizatie 42 ani , din care grupa a 2 de munca 17 ani si 5 luni cu procentaj de 100%
plus 1 an si 6 luni serviciu militar

Cand as putea depune actele in conditiile date pentru pensia de drept

Gabriela Pintea, Consilier juridic
1. Pentru un barbat nascut in noiembrie 1954 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare ested e 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 17 ani si 5 luni lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni (65/0 - 3/6 = 61 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 3 luni (42/0 + 4/3 = 46 de ani si 3 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 6 luni, in luna mai 2016;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in noiembrie 2014.

4. Actele se depun la Casa de Pensii incepand cu ziua in care impliniti varsta necesara:
- 17 mai 2016, pentru pensia pentru limita de varsta;
- 17 noiembrtie 2014, pentru pensia anticipata.

5. Perioada stagiului militar obligatoriu se are in vedere la pensia pentru limita de varsta.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
cotizatie este de 41 ani, mai este valabil ce- ati scris mai sus ? totu ramine asa doar cotizatie se schimba in loc de 42 e de 41 greseala mea . Multumesc anticipat .

1. Am gresit eu, scuze!

2. Corect este: 41/0 + 4/3 = 45 de ani si 3 luni.

3. In rest este valabil tot ce am scris, nu se modifica nimic.