Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Inchiriere camere in scop turistic documente si ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Inchiriere camere in scop turistic documente si certificat de clasificare turistica

pentru act de inchiriere camere din locuinta in scop turistic este nevoie ca unitatea sa aiba certificat de clasificare emis de Min Turismului sau nu ? persoana fizica cu CNP propriu poate emite factura si chitanta pentru incasarea/decontarea sumelor incasate ? daca se inchiriaza pina la 5 camere se poate opta pentru impozitarea in sistemul real ?
Puteti consulta articolul de la adresa [ link extern ]
vreau un raspuns mai concret, daca optez pentru inchirerea in scop turistic a unui numar de 3 camere din locuinta proprie si optez pentru norma de venit fac d 220 + fisa capacitatii de cazare si voi achita un impozit prestabilit prin ceva norme,,, iar daca optez pentru sistem real de impozitare fac d220 dar nu mai fac fisa capacitatii de cazare si voi achita impozitul aferent la venitul net estimat care se va regulariza in fiecare an cu venitul net realizat efectiv? in care din cazuri sunt obligata sa infiintez un ii, pfa sau if, af pentru aceasta activitate ?