Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... lnregistrare minor doar pe numele mamei - tagada de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

lnregistrare minor doar pe numele mamei - tagada de paternitate

In urma unei casatorii a rezultat un copil din afara casatoriei, copil ce a fost inregistrat ca avand tata prezumat pe sotul mamei de la acea data. Intre timp sotii au divortat iar Mama s-a recasatorit si vrea sa-l inregistreze pe minor, care are varsta de 4 ani jumatate, doar pe numele ei intrucat vrea sa-l ia in Italia dar nu poate fara acordul fostului sot. Fostul sot nu este tatal biologic si nu il intereseaza de copil, insa, nici nu vrea sa se prezinte la un notar sa-si dea acordul pentru ca mama sa poata lua minorul in Italia pentru ca nu-l intereseaza. Ce fel de actiune trebuie formulata pentru ca minorul sa fie inregistrat doar cu mama??? Precizez ca mama nu vrea ca actualul sot sa aiba vreo legatura legala cu minorul pentru ca in eventualitatea in care va divorta si de acesta sa nu intampine aceeasi problema.
Trebuie sa il actioneze in judecata pe fostul sot pt tagada de paternitate, e o problema cu termenul ca trebuia sa faca asta in timp de 3 ani de la nasterea copilului, cred ca poate introduce actiunea in numele copilului.

Si daca il actioneaza pe fostul sot pentru tagada de paternitate prin aceeasi actiune poate cere inregistrarea minorului doar pe numele ei??
In acelasi proces se rezolva si cu numele.
trebuie facuta inaintea introducerii actiunii procedura informarii privind medierea in astfel de actiuni??