avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 417 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa a II-a
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa a II-a

Am o varsta de 50 de ani si o vechime totala in munca de 31 de ani din care 11 ani in grupa a II a .Cu cat scade varsta de pensionare ?
Multumesc .
Cel mai recent răspuns: mirena64 , utilizator 22:21, 19 Ianuarie 2014
1. Varsta standard de pensionare scade cu 2 ani dar numai cu conditia sa aveti indeplinit stagiul complet de cotizare.

2. Daca spuneti luna si anul nasterii va spunen care este varsta standard de pensionare si care este stagiul complet de cotizare.

luna iulie , anul 1964
1. Pentru o femeie nascuta in iulie 1964 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 6 luni iar stagiul minim de pensionare este de 15 ani.

2. Pentru cei 6 ani lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani (61/6 - 2/0 = 59 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 9 luni (31/0 + 2/9 = 33 de ani si 9 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani si 6 luni, in lanuarie 2019;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 6 luni, in ianuarie 2016.
va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta pensie Ana-Maria35 Ana-Maria35 Buna ziua, Mama mea este nascuta in data de 3 iulie 1959 si are 32 de ani vechime cotizati, din care 11 ani 3 luni si 22 zile lucrati in grupa a II-a a de ... (vezi toată discuția)
Data pensionare suciueugenia suciueugenia data nasterii 05 09 1960 stagiu cotizare 34 ani 11 ani gr II As dori sa stiu cand as putea iesi la pensie ! Multumesc anticipat !:( (vezi toată discuția)
Data pensionare lilianacarnu lilianacarnu Cu o vechime in munca de 33 ani si 11 ani /3luni/3zile de lucru in Gruapa a II - a de munca , n. 1960 mai 2 , cand m-as putea pensiona anticipat ? Va ... (vezi toată discuția)