Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa a II-a
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa a II-a

Am o varsta de 50 de ani si o vechime totala in munca de 31 de ani din care 11 ani in grupa a II a .Cu cat scade varsta de pensionare ?
Multumesc .
1. Varsta standard de pensionare scade cu 2 ani dar numai cu conditia sa aveti indeplinit stagiul complet de cotizare.

2. Daca spuneti luna si anul nasterii va spunen care este varsta standard de pensionare si care este stagiul complet de cotizare.

luna iulie , anul 1964
1. Pentru o femeie nascuta in iulie 1964 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 6 luni iar stagiul minim de pensionare este de 15 ani.

2. Pentru cei 6 ani lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani (61/6 - 2/0 = 59 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 9 luni (31/0 + 2/9 = 33 de ani si 9 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani si 6 luni, in lanuarie 2019;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 6 luni, in ianuarie 2016.
va multumesc