Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubire RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubire RCA

as dori sa stiu ce se intampla daca am produs un accident rutier din vina mea iar firma mea de asigurari nu vrea sa despagubeasca ?
nepynepy, utilizator
Depinde de motivarea pe care trebuie sa o primiti in scris de la asigurator.
Motivele/cazurile in care asiguratorul nu despagubeste, se gasesc in Normele de asigurare RCA, emise de CSA (actual ASF)
nucu$, utilizator
asigurarea rca , este facuta pe numele fiului iar proprierat in acte este tatal
Anexa la Normele CSA prevede:
ANEXA NORME privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii
produse prin accidente de vehicule
TITLUL II
Autorizarea asigurătorilor si condiii privind practicarea asigurării obligatorii RCA
Art. 3.
(3) Asigurătorii care au fost autorizai să practice asigurarea obligatorie RCA îsi
asumă răspunderea pentru toate poliele RCA si pentru toate erorile sau omisiunile
apărute la emiterea polielor de asigurare RCA fie direct, fie prin intermediarii în
asigurări.

Dupa cum vedeti, asiguratorul este obligat sa plateasca dauna, prejudiciul fiind recuperat de la vinovatul care a emis polita cu inexactitati.La emiterea politei, persoana trebuia sa solicite/verifice documentele solicitantului.
Refuzul reprezinta o tentativa de a evita plata si a "salva" pe vinovat.
nucu$, utilizator
am inteles dar , asigurarea a fost facuta online pe un site de asigurari nu mai stiu exact siteul
nepynepy, utilizator
Asiguratorul raspunde pentru politele emise in numele sau, indiferent de modalitatea/intermediarul prin care si-a vandut polita.Asadar, cu asiguratorul direct discutati legalitatea, nu cu intermediarul sau cu service-ul.
Asigurarea este a autovehiculului si acopera orice persoana care il utilizeaza cu acordul proprietarului.
In cazul dv., ar fi trebuit ca fiul sa figureze in polita ca utilizator, datele eronate trebuie sa vi-le asumati.
Verificati in polita cine a emis online polita, intrati pe site si verificati daca sunt respectate conditiile de catre ambele parti.
nucu$, utilizator