avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 754 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubire RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubire RCA

as dori sa stiu ce se intampla daca am produs un accident rutier din vina mea iar firma mea de asigurari nu vrea sa despagubeasca ?
Ultima modificare: Vineri, 17 Ianuarie 2014
nepynepy, utilizator
Cel mai recent răspuns: nucu$ , utilizator 15:21, 22 Ianuarie 2014
Depinde de motivarea pe care trebuie sa o primiti in scris de la asigurator.
Motivele/cazurile in care asiguratorul nu despagubeste, se gasesc in Normele de asigurare RCA, emise de CSA (actual ASF)
Ultima modificare: Vineri, 17 Ianuarie 2014
nucu$, utilizator
asigurarea rca , este facuta pe numele fiului iar proprierat in acte este tatal
Anexa la Normele CSA prevede:
ANEXA NORME privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii
produse prin accidente de vehicule
TITLUL II
Autorizarea asigurătorilor si condiii privind practicarea asigurării obligatorii RCA
Art. 3.
.............
(3) Asigurătorii care au fost autorizai să practice asigurarea obligatorie RCA îsi
asumă răspunderea pentru toate poliele RCA si pentru toate erorile sau omisiunile
apărute la emiterea polielor de asigurare RCA fie direct, fie prin intermediarii în
asigurări.

Dupa cum vedeti, asiguratorul este obligat sa plateasca dauna, prejudiciul fiind recuperat de la vinovatul care a emis polita cu inexactitati.La emiterea politei, persoana trebuia sa solicite/verifice documentele solicitantului.
Refuzul reprezinta o tentativa de a evita plata si a "salva" pe vinovat.
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Ianuarie 2014
nucu$, utilizator
am inteles dar , asigurarea a fost facuta online pe un site de asigurari nu mai stiu exact siteul
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Ianuarie 2014
nepynepy, utilizator
Asiguratorul raspunde pentru politele emise in numele sau, indiferent de modalitatea/intermediarul prin care si-a vandut polita.Asadar, cu asiguratorul direct discutati legalitatea, nu cu intermediarul sau cu service-ul.
Asigurarea este a autovehiculului si acopera orice persoana care il utilizeaza cu acordul proprietarului.
In cazul dv., ar fi trebuit ca fiul sa figureze in polita ca utilizator, datele eronate trebuie sa vi-le asumati.
Verificati in polita cine a emis online polita, intrati pe site si verificati daca sunt respectate conditiile de catre ambele parti.
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Ianuarie 2014
nucu$, utilizator

Alte discuții în legătură

Rca ContSters79003 ContSters79003 buna seara! a expirat polita rca ieri. daca vand masina maine, poate cumparatorul sa incheie o asigurare rca pe numele lui pe baza contractului de ... (vezi toată discuția)
Rca sofer, nu proprietar silvia99 silvia99 buna ziua! ce risca un sofer, proprietar de masina, daca incheie polita rca pe numele tatalui sau si nu pe al lui? ce amenda/pnalizare risca daca este prins ... (vezi toată discuția)
Discriminarea rca, dar si preturi exagerate ! andrej andrej Nu vi se pare discriminator faptul ca persoanele sub 30 de ani platesc MULT mai mult pentru o asigurare ? In baza a ce au ajuns ei la concluzia ca persoana X ... (vezi toată discuția)