Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Repunere pe rol
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Repunere pe rol

Trebuie repusa o cerere pe rol suspendata pentru ca nu s-a indeplinit cerintele instantei la timp. Inainte de aceasta a fost aprobata o cerere de ajutor public judiciar cu reducere 50% plata esalonata pe 3 ani.
Acum la repunerea pe rol trebuie sa achit 1/2 din taxa judiciara de timbru? In conditiile in care taxa e foarte mare si a fost odata aprobata cererea de ajutor public judiciar.
Ce posibilitati am ?
Multumesc
Eu as depune impreuna cu cererea de repunere pe rol si o noua cerere de ajutor public judiciar, daca sunt indeplinite conditiile din O.U.G. nr. 51 din 2008.
Sunt de acord, dar cum ramane cu .........cererea de ajutor public judiciar se acorda odata pe an?
Ati inteles gresit textul de lege. Nu este vorba de o astfel de limitare. Limitarea se refera la suma care nu poate fi depasita intr-un an de zile.

Citez:

Ajutorul public judiciar se poate acorda, separat sau cumulat, in oricare dintre formele prevazute la art. 6.
Valoarea ajutorului public judiciar acordat, separat sau cumulat, in oricare dintre formele prevazute la art. 6 lit. a)-c), nu poate depasi, in cursul unei perioade de un an, suma maxima echivalenta cu 10 salarii minime brute pe tara la nivelul anului in care a fost formulata cererea de acordare.