Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte de vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte de vanzare

buna ziua as avea nevoie de cateva informatii cu privire la niste acte

parintii mei doresc sa imi faca acte pe o proprietete , aceste proprietate are expertiza judiciara ,adica sunt facute masuratori la casa exact cumse procedeaza la cadastru , acum intrebarea ar fii
este nevoie de cadastru pentru a-mi face acte , sau se poate lua in considerare acea expertiza , la randul lor aceasta mostenire este de fapt a mamei , si este castigata prin instanta , dupa ce a despagubit un frate cu o suma de bani?
Pentru a putea fi instrainata, proprietatea trebuie oricum ar fi, sa fie inscrisa la cartea funciara, deci trebuie sa aibe cadastru facut in acest sens, de catre un cadastrist autorizat.
faceti cadastru, pentru vanzare - cumparare, sau vi-l doneaza si nu va mai trebuie cadastru, vi-l poate lasa si prin testament, tot fara cadastru.