Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj tehnic

In martie 2010 am intrat in somaj tehnic, dupa care in somaj norma- 9 luni. In timpul somajului am ramas insarcinata si m-am incadrat la fix pentru a putea primi indemnizatia de crestere copil. Am nascut pe 06.03.2011. Intrebarea mea este daca firma de unde am plecat prin somaj tehnic face angajari- pe acelasi post de pe care am plecat eu, este obligata prin lege sa ma reangajeze, sau sa considere CV-ul meu prioritar? Adica am vreo facilitate in sensul acesta?
va multummesc.
Conf art 74 alin 1 CM in termen de 45 de zile calendaristice de la data concedierii, salariatul concediat prin concediere colectivă are dreptul de a fi reangajat cu prioritate pe postul reînfiinţat în aceeaşi activitate, fără examen, concurs sau perioadă de probă.

Cred ca au trecut deja cele 45 de zile calendaristice.B-)
Nu exista nicio astfel de obligatie in sarcina angajatorului daca este vorba despre o concediere individuala.
Cornel Vasile, Consilier juridic