Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Notificare gresita Legea 10
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Notificare gresita Legea 10

La momentul solicitarii dreptului de restituire a proprietatii conform legii 10 mama a fost bolnava si o vecina i-a facut in asnul 2001 cererea catre primarie. Ea a uitat ca mama are o fiica si am si eu dreptul. Primaria a facut notificarea doar pe numele mamei. Din cate stiu eu pierd partea mea daca nu am facut cererea in termenul respectiv.
Intrebarea mea este daca se mai poate face ceva cu sanse de reusita.
Multumesc pentru un raspuns.
proprietatea respectiva era a mamei sau si a dumneavoastra...:foottap: daca nu era si a dumneavoastra, cererea trebuia facuta numai pe numele mamei si dupa restituire putea sa v-o transmita.Daca a obtinut restituirea proprietatii, dumneavoastra probabil o mosteniti si nu mai trebuie facut nimic, numai dupa decesul mamei.
succes
Veti veni oricum la mostenirea mamei...ar trebui sa va concentrati pe notificarea formulata, doar sunteti o familie.
Cereti pararea unui avocat, pentru ca nu prea inteleg ce problema aveti.Revendicati si dvs. un imobil?sau aveti calitate de mostenitoare impreuna cu mama?Sunt cateva detalii care trebuie lamurite.

av. Ileana Schwarz
ileana a scris:

Veti veni oricum la mostenirea mamei...ar trebui sa va concentrati pe notificarea formulata, doar sunteti o familie.
Cereti pararea unui avocat, pentru ca nu prea inteleg ce problema aveti.Revendicati si dvs. un imobil?sau aveti calitate de mostenitoare impreuna cu mama?Sunt cateva detalii care trebuie lamurite.

av. Ileana Schwarz

Da, va rog sa ma scuzati. Am omis elemente importante. Mama si cu mine am mostenit si acceptat succesiunea dupa tatal meu pentru un teren si o casa. Conform Legii 10, mama a facut (prin cineva) cerere si primaria a notificat-o doar pe ea. In toate actele de la dosar apar insa si eu ca mostenitoare dar nu apar in nici o notificare. Acum nu stiu daca la restituirea proprietatii eu pierd partea mea. Atentie, e vorba despre Legea 10, ANRP, nu de o mostenire obisnuita.
Daca mai e nevoie de detalii, revin. Va multumesc frumos.
Dar tot nu ati spus daca sunteti in conflict cu mama.
Prima recomandare este sa nu mai afirmati ca altcineva a facut cererea. Daca doar mama apare pe notificare, asta e. Obtineti intai masurile reparatorii prin echivalent, daca deja vorbiti de ANRP. Daca veti face vreun eventual demers acum, este posibil sa blocati de tot ANRP si acestia sa se foloseasca de acest incident.
In mod normal, notificarea trebuia facuta de toti mostenitorii. Ar trebui sa-i explicati mamei ca daca dvs. aveti drepturi asupra acestei despagubiri si ar trebui sa recunoasca asta.
Dupa ce se va acorda despagubirea, veti putea actiona pe calea dreptului comun, cerandu-va cota.Mai intai ar fi intelept sa primiti despagubirea. Dupa aceea va certati pe cote.
In ce stadiu se afla dosarul?

succes
av. Ileana Schwarz
ileana a scris:

Dar tot nu ati spus daca sunteti in conflict cu mama.
Prima recomandare este sa nu mai afirmati ca altcineva a facut cererea. Daca doar mama apare pe notificare, asta e. Obtineti intai masurile reparatorii prin echivalent, daca deja vorbiti de ANRP. Daca veti face vreun eventual demers acum, este posibil sa blocati de tot ANRP si acestia sa se foloseasca de acest incident.
In mod normal, notificarea trebuia facuta de toti mostenitorii. Ar trebui sa-i explicati mamei ca daca dvs. aveti drepturi asupra acestei despagubiri si ar trebui sa recunoasca asta.
Dupa ce se va acorda despagubirea, veti putea actiona pe calea dreptului comun, cerandu-va cota.Mai intai ar fi intelept sa primiti despagubirea. Dupa aceea va certati pe cote.
In ce stadiu se afla dosarul?

vai de mine si de mine dar eu nu am nici un conflict cu mama mea. De unde s-a inteles asta? Cred ca apare prea des Zavoranu la TV. :))
In ce stadiu ne aflam cu dosarul?
Am dispozitia in brate si 10 de zile s-o contest. In ea scrie ca se restituie doar partea mamei.
Ce inseamna masuri reparatorii prin echivalent? Dosarul a fost respins de ANRP, am explicat mai sus de ce. El se afla la primarie, nu are nici un amestec ANRP la acest moment.
Tot nu mi-e clar daca trebuie sa actionez cumva, acum sau cand? Mai am sanse sa recuperez parte mea?
Multumesc pentru lamuriri si pentru urari doamna Schwartz.

succes
av. Ileana Schwarz