Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Informatie intabulare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Informatie intabulare

Buna ziua,ma intereseaza daca intabularea se face gratuit cum s a spus.Si ce acte sunt necesare.Multumesc!!!
Nu se face gratuit.
Pentru inscriere in cartea funciara (intabulare) este necesar sa aveti documentatia cu numarul cadastral, efectuata de un expert cadastru, actele de proprietate in copie legalizata, un certificat fiscal. Taxele sunt de 120 lei, iar documentatia cadastrala functie de expert. Daca imobilul in cauza are la baza si o autorizatie de constructie mai nou obtinuta taxa este ceva mai mare, de 0,15% din valoarea imobilului.
Gratuit inseamna defapt taxe 0 la OCPI doar in cazul in care detineti doar titlu de proprietate.