Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Probleme din scoala
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Probleme din scoala

Buna ziua.Fiica mea care se afla in clasa a 10-a la un liceu din Timisoara a avut probleme cu profesoara sa de muzica.Ea face jumatate de semestru muzica si cealalta jumatate desen,iar in prima jumatate are o ora pe saptamana de muzica deci ar trebui ca profesoara sa o incheie cu 2 note,insa in ultima ora de muzica din acel semestru cand colegii ei au dat un test,fiica mea a lipsit toata ziua deoarece a fost bolnava deci a absentat motivata fiind.Ieri,cand a iesit de la scoala ,dupa ce au trecut 2 luni si ceva de la ultimul curs de muzica,a fost sunata de o colega deoarece profesoara respectiva a chemat-o sa ramana sa dea acel test care nu l-a dat cand a fost bolnava,desi o putea incheia si asa deoarece avea 2 note.Fiica mea nu s-a prezentat in aceea zi deoarece e navetista si a trebuit sa plecam,insa astazi am mers la profesoara care sustine ca daca fiica mea nu da testul acum nu o incheie cu media 10 desi ea are 2 note de 10 si spune ca i va da nota 2 deoarece nu a fost la test si de la acel calificativ a pornit cu notarea.mie nu mi se pare normal acest lucru mai ales ca nu mai face aceasta materie de 2 luni jumatate.ce imi sugerati ? profesoara e o femeia foarte inaccesibila ,ba chiar mi-a intors spatele si a plecat in timp ce vorbeam cu ea despre aceasta probleme,tratandu-ma ca pe un elev de al dansei.
Sa mearga sa dea testul. Practic dvs. ati putut ajunge la scoala sa cereti socoteala profesoarei, dar eleva nu a putut ajunge sa dea testul ala in 2 luni jumate.
Scoala este scoala, iar profesorul profesor si isi conduce orele dupa un plan si un regulament care nu are cum sa il ignore. Ce ne-am face daca s-ar crea un precedent si toata clasa (sau jumate) ar fi in situatia de a lipsi de la scoala mai mult sau mai putin motivat .. nu s-ar mai face scoala?? Sa vorbeasca cu profesoara si sa dea testul.