avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit declaratia 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

declaratia 101

1.Daca in urma inreg.in anul 2008 de omisiuni ( facturi reprez.ch.deductibile neirneg.pe anul 2005),rezulta ca am platit impozit pe profit mai mare ,afeent anului 2005 acum intelg ca voi face inreg.1174=401 si 441=1174 cu impozitul aferent si voi corecta decl 101 a anului 2005.E corect,ramane un impozit pe profit platit in plus?E vb de o suma mare.
Unde se trece acest impozit pe profit inreg.in 1174,in ce rd pe declaratie si in care an?
2.Ce reprezinta noul rd17 provizioane fiscale in decl anului 2008,care este diferenta fata de vechea declaratie 101?Ininate treceam pe che.de exploateare intreaga suma din contul 6814 si la rd 30 doar partea neded.a proviz..
Multumesc
Da pentru corectarea erorilor din anii anteriori se foloseste contul 1174.
Trebuie depusa declaratia 101 rectificativa pentru 2005 iar daca anul 2005 se inchide pe pierdere faci si la 2006 rectificativa asta in functie de pierderea fiscala de recuperat din anii precedenti.

''profitul inreg. in 1174'' nu trebuie trecut in 101 reprezinta impozit platit in plus si il vei recupera in 2009.

R17 decl 101- se inscriu d.p.d.v. fiscal provizioanele constituite conf art 22 Titlul II Cod Fiscal
interesant subiect
parerea mea e ca, din punct de vedere fiscal,nu se mai accepta corectiile in ceea ce priveste impozitul pe profit, reglementarile contabile permit corectarea erorilor materiale pentru ca activul si/sau pasivul societatii sa fie reflectate fidel in situatiile financiare si tinandu-se cont de principiul independentei... nu vad insa cum se va putea efectua corectia fiscala dupa ce s-a depus bilantul nemaiputand opera inregistrarea in anul fiscal respectiv si deci neputand corela rulajele cu sumele inscrise in declaratia anuala

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deductibilitate sume rezultate din corectarea erorilor contabile birsanclaudia birsanclaudia Buna ziua..daca ma poate ajuta cineva: Am inregistrat niste erori contabile din 2008 - nu s-au inregistrat amortizarile, astfel ar fi rezultat un profi mai ... (vezi toată discuția)
Calcul impozit pe profit rusflorentina2007 rusflorentina2007 Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: in ianuarie 2013 a fost inregistrata o factura de chirie aferenta anului 2012 (4111=1174+tva) .Trebuie ... (vezi toată discuția)
Declaratie 101 Cocoara Beatrice Cocoara Beatrice Am urmatoarea situatie:(pierdere total an 2009) tr I pierdere tr II profit am inreg 691=4411 430(in cotab) in decl 100 430 achitat 430 tr III ... (vezi toată discuția)