Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Economist - infiintare firma
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Economist - infiintare firma

Buna ziua,

Suntem 3 fete ( un consilier juridic, un economist si un avocat), care dorim sa deschidem o societate comerciala, avand ca obiect principal de activitate consultanta in afaceri. , intrebarile ar fi urm.:
- ar fi ok CAEN 7022- activitati de consultanta pentru afaceri si management?
- in calitate de economist cu studii economice superioare pot sa tin contabilitatea colaboratorilor nostii doar pe baza de contracte de prestari servicii, fara ca acestia sa fie nevoiti sa ma angajeze cu contract de munca, tinand cont ca nu sunt membru CECCAR?

Va multumesc anticipat pentru pareri!!!
Pe cod caen 7022 nu puteti tine contabilitatea firmelor.
Sunt de acord cu @simonaoprica.

Din nefericire, CECCAR are monopolul certificarii in domeniu.

O sa aduc in discutie daca e bun sau rau monopolul CECCAR, ca si a altor sindicate similare din alte domenii, in ce priveste practicarea meseriei.
Iulian MANEA, Contabil
Cred ca se impune o dezbatere ampla cu privire si la certificarea declaratiilor.
Da.