Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Incasari la export
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Incasari la export

Se poate ca o firma din Polonia sa plateasca unei firme din Romania in lei fara TVA?
Poate sa plateasca in orice moneda din moment ce factura este facuta in valuta. Dar fara tva nu inteleg cum .. Adica a platiti o parte din factura ( doar baza) ? Posibil sa trebuiasca sa refeti factura fara tva exportul este scutit de tva)
Imi pare rau ca nu am fost inteles. Sa reluam detaliat :
1)Firma din Romania exporta o anumita marfa la o firma din Polonia.
2) Firma din Polonia solicita factura in lei.
3) Acum intrebarea : Se poate ca o firma din Polonia sa plateasca unei firme din Romania in lei fara TVA?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Intrebarea este pusa aiurea, dar am inteles ideea.
Da, se poate sa plateasca in orice moneda fara TVA.