avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Incasari la export
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Incasari la export

Se poate ca o firma din Polonia sa plateasca unei firme din Romania in lei fara TVA?
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert PFA , Contabil 14:17, 30 Ianuarie 2014
Poate sa plateasca in orice moneda din moment ce factura este facuta in valuta. Dar fara tva nu inteleg cum .. Adica a platiti o parte din factura ( doar baza) ? Posibil sa trebuiasca sa refeti factura fara tva exportul este scutit de tva)
Imi pare rau ca nu am fost inteles. Sa reluam detaliat :
1)Firma din Romania exporta o anumita marfa la o firma din Polonia.
2) Firma din Polonia solicita factura in lei.
3) Acum intrebarea : Se poate ca o firma din Polonia sa plateasca unei firme din Romania in lei fara TVA?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Intrebarea este pusa aiurea, dar am inteles ideea.
Da, se poate sa plateasca in orice moneda fara TVA.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firme inactive fifi58 fifi58 care este deosebirea intre firme inactivi , si firme cu activitate este suspendata In oct.2013 am suspendat activitatea si totusi in lista cu firme inactivi ... (vezi toată discuția)
Fond comercial NicoleJ NicoleJ buna ziua! am o problema de rezolvat la care am intalnit unele dificultati. se achizitioneaza un teren aflat langa o sosea modernizata pt construirea unei ... (vezi toată discuția)
Factura prestãri servicii intracomunitare laurentiu.mihai laurentiu.mihai Salut, Am o mică întrebare. Am un PFA neplătitor de TVA pe partea de consultanţă de marketing şi acum am prins un contract cu o firmă din Polonia. ... (vezi toată discuția)