avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firme inactive
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firme inactive

care este deosebirea intre firme inactivi , si firme cu activitate este suspendata

In oct.2013 am suspendat activitatea si totusi in lista cu firme inactivi nu figurezi
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 11:41, 12 Martie 2014
Suspendarea (care e din vointa asociatilor) societatii comerciale presupune urmatoarele conditii:
- neobtinerea veniturilor si cheltuielilor pe perioada de inactivitate temporara

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Follow us: Avocatnetro on Facebook

Contribuabilii sunt declarati inactivi (care e ca un fel de penalizare) de catre Fisc in urmatoarele situatii:
a) nu isi indeplinesc, pe parcursul unui semestru calendaristic, nicio obligatie declarativa prevazuta de lege;
b) se sustrag de la efectuarea inspectiei fiscale, prin declararea unor date de identificare a domiciliului fiscal care nu permit organului fiscal identificarea acestuia;
c) organele fiscale au constatat ca nu functioneaza la domiciliul fiscal declarat, in acest caz trebuie sa se efectueze o cercetare la fata locului de catre organele de control operativ si inopinat din subordinea Agentiei Nationale de Administrare Fiscala.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Multumesc

mai am o intrebare
ce obligatii declarative are firma cu activitate suspendata ??
Suspendarea activitatii firmei si obligatia de a depune declaratii la AFP

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare pana in 1 martie andrreyutz andrreyutz daca am hotararea irevocabilă pana in 1 martie pot sa iau toti bani sau in rate ? atasez Aceasta prevedere se aplica doar pentru actele administrative ... (vezi toată discuția)
Plata taxa Desideriu Desideriu Conform prevederii din codul fiscal ( 2013) pentru orice plata efectuata catre o firma Off-shore de catre o persoana juridica se plateste obligatoriu o taxa ... (vezi toată discuția)
Infiintare pfa Jeremy Jeremy 1. Va rog sa ma informati despre ce impozite voi plati dupa infiintarea unui PFA pentru asigurari obligatorii. 2. Pot tine eu, evidenta contabila primara ... (vezi toată discuția)