Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firme inactive
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firme inactive

care este deosebirea intre firme inactivi , si firme cu activitate este suspendata

In oct.2013 am suspendat activitatea si totusi in lista cu firme inactivi nu figurezi
Suspendarea (care e din vointa asociatilor) societatii comerciale presupune urmatoarele conditii:
- neobtinerea veniturilor si cheltuielilor pe perioada de inactivitate temporara

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Follow us: Avocatnetro on Facebook

Contribuabilii sunt declarati inactivi (care e ca un fel de penalizare) de catre Fisc in urmatoarele situatii:
a) nu isi indeplinesc, pe parcursul unui semestru calendaristic, nicio obligatie declarativa prevazuta de lege;
b) se sustrag de la efectuarea inspectiei fiscale, prin declararea unor date de identificare a domiciliului fiscal care nu permit organului fiscal identificarea acestuia;
c) organele fiscale au constatat ca nu functioneaza la domiciliul fiscal declarat, in acest caz trebuie sa se efectueze o cercetare la fata locului de catre organele de control operativ si inopinat din subordinea Agentiei Nationale de Administrare Fiscala.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Multumesc

mai am o intrebare
ce obligatii declarative are firma cu activitate suspendata ??
Suspendarea activitatii firmei si obligatia de a depune declaratii la AFP

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook