avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA vector fiscal depus la ONRC la deschiderea firmei
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

vector fiscal depus la ONRC la deschiderea firmei

Buna Ziua,

Va rog.
Ma nedumereste o optiune din vectorul fiscal care e depus la ONRC odata cu dosarul de infiintare.

La TVA puncthul 1.2 se poate bifa:
Inregistrare prin optiune pentru aplicarea regimului normal de TVA, desi cifra de afaceri estimate conform art. 152. alin. (2) din Codul fiscal este inferioara plafonului de scutire prevazut la art. 152. alin. (1) din codul fiscal.

Va rog sa imi explicati ce inseamna aceasta optiune in termeni mai din popor :) (adica fara limbaj specific contabilitatii asa incat sa inteleg si eu)

Cu Multumiri
Cel mai recent răspuns: ContSters42967 , utilizator 22:03, 29 Aprilie 2009
prin aceasi declaratie ai estimat o cifra de afaceri, daca cifra de afaceri estimata este sub 35.000 euro in mod normal poti sa te inregistrezi ca neplatitor de TVA, daca insa doresti sa fii platitor de TVA bifezi optiunea la rubrica pe care ai mentionat-o.
adica: chiar si cei care pot fi neplatitori de TVA datorita neatingerii plafonului maxim admis POT opta sa fie platitori de TVA.
Ok, vreau sa fiu platitor de TVA si de impozit 16% pe profit indiferent de cifra de afaceri.
Multumesc frumos.
siwde... [cont sters la cererea user-ului] a scris:

prin aceasi declaratie ai estimat o cifra de afaceri, daca cifra de afaceri estimata este sub 35.000 euro in mod normal poti sa te inregistrezi ca neplatitor de TVA, daca insa doresti sa fii platitor de TVA bifezi optiunea la rubrica pe care ai mentionat-o.
adica: chiar si cei care pot fi neplatitori de TVA datorita neatingerii plafonului maxim admis POT opta sa fie platitori de TVA.


Cifra de afaceri reala, realizata in lei, numai corespunde cu cifra de afaceri convertita in valuta care se are in vedere pentru inregistrarea in scopuri de TVA .

Diferentele sunt semnificative: la data aderarii cursul valutar a fost de 3,3817 lei/euro, iar la data de 31.12.2008 a fost de 3,9852 lei/euro, inregistrand o crestere de 0,6035 lei/euro in doi ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plafon tva camelia adina camelia adina o persoana fizica inregistrata la intreprindere individuala din 2010, neplatitoare de tva ( nu a ajuns la c.a. de 35000 euro) nici in 2010 , nici in 2011 , se ... (vezi toată discuția)
Plafon tva talmacel talmacel Buna ziua, Am o problema cu o firma infiintata in anul 2007, si in anul 2009 in noiembrie a depasit plafonul de tva de 35000 euro. Va rog sa imi spuneti ... (vezi toată discuția)
Cifra de afaceri la care devin platitor tva gabi v gabi v o firma neplatitoare de tva ( comert) cu cifra de afaceri in 2006 de 125.896 ron, la ce cifra trebuie inregistrata ca platitor de tva si care este art. care ... (vezi toată discuția)