Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donare apartament minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donare apartament minor

Buna tuturor,

va rog sa ma ajutati si sa imi dati un sfat la problema prezentata.

Sunt divortat iar la divort am oromis fostei sotii ca ii permit sa locuiasca intr-un apartament al parintilor mei cu fetita.Parintii sunt in viata.
Mentionez ca nu am nici o intentie de a ii evacua din apartament sau de a le cere bani pe chirie.
Pentru a fi si ei siguri de acest lucuru ma gandeam la urmatorul aspect:
- sa fac un act de donatie catre fetita a apartamentului sau un act de vanzare cumparare catre mama fetitei dar sa existe o clauza in acel act de genul" apartmentul nu se vinde pana la implinirea varstei de 18 ani a minorului".
si completat cu alta clauza "daca apartamentul se vinde pana la varsta de 18 ani a minorului banii vor fi folositi pentru cresterea minorului.

Va multumesc!
Ar fi indicat sa ii donati fetitei, puteti pune clauze asa cum doriti.
o clauza de inalienalibilitate se poate insera in donatie daca este temporara si este facuta in apararea unui interes legitim. Speta in cauza intruneste aceste conditii.