Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Apartament donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Apartament donatie

Buna ziua,
Am o cunostinta si are un copil de 5 ani ,sunt divortati de 4 ani .
Ar dori sa .i cumpere un apartament copilului ,dar intentia este ca copilul la 18 ani sau mama lui sa nu il poata vinde pentru ca dorinta lui este ca copilul sa nu stea in chirie si neam de neam a copilului sa nu stea sa de.a apartamentul mai departe.
Am inteles ca sub de donatie s.ar putea .
Sau exista vreo clauza mai pentru asemenea cazuri,chiar mi.ar prinde bine o lamurire .

Multumesc frumos!
Să-i cumpere prin contract de V/C un apartament copilului nu poate pentru că minorul nu are bani să-l achite. Dar să-i doneze un imobil se poate, însă nu-l poate obliga să nu-l poată vinde când împlinește 18 ani.
Dar care ar fi motivul să nu-l vândă dacă dorește, de vreme ce prin donație îl face proprietar`?