avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plata datoriilor defunctului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plata datoriilor defunctului

O persoana decedata a ramas cu datorii neachitate la banci . Nu are copii si nici sot .
Este posibil / legal ca bancile sa-si recupereze creantele de la mostenitorii de gradul urmator? adica frati, nepoti.. in conditiile in care acestia nu au beneficiat si nu stiau nimic despre aceste credite?
Cel mai recent răspuns: CHANEL , utilizator 10:32, 3 Februarie 2015
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu au nimic de facut, daca nu au acceptat mostenirea, nu platesc nici datorii si nici bunuri nu mostenesc.
Daca nu a trecut un an de la deces, rudele astea pot da declaratie ( in fata unui notar) de renuntare la mostenire, insa nu e musai, nu ii afecteaza cu nimic nici daca nu dau aceasta declaratie ( care apropo, costa)
Multumesc :)
adolfinapop a scris:n
nEste posibil numai daca mostenitorii accepta succesiunea.n
nn
Stimata doamna, revin la subiect cu o mare nedumerire , va rog sa ma luminati:
..am citit astazi un articol ( de pe acest site in care eu chiar am incredere) in care, legat de renuntarea la mostenire spune asa :
"Atentie! Creditorii succesibilului care a renuntat la mostenire in frauda lor pot cere instantei revocarea renuntarii in ceea ce ii priveste, insa numai in termen de trei luni de la data la care au cunoscut renuntarea. Admiterea revocarii produce efectele acceptarii mostenirii de catre succesibilul debitor numai in privinta creditorului reclamant si in limita creantei acestuia."

Deci sa inteleg ca daca se face renuntare la mostenire ,creditorii pot sa revoce decizia de renuntare?
Pai atunci ce sens mai are aceasta formalitate pe care un mostenitor o face ca sa se protejeze de a plati o datorie care nu ii apartine , daca ne gandim ca un creditor ( o banca,)va folosi toate mijloacele , inclusiv aceasta ,pentru a-si recupera creanta?
Cum se poate preveni asta de pe pozitia mostenitorului?
:(
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ati inteles gresit ce ati citit, daca cititi cu atentie va dati seama exact despre ce e vb
Daca renuntati la mostenire cand dvs aveti o datorie e una, caz in care s-ar aplica ce ati citit si alta sa renuntati la o mostenire cu bune si rele.

Art. 1106

Libertatea acceptării moştenirii

Nimeni nu poate fi obligat să accepte o moştenire ce i se cuvine.




Atentie! Creditorii succesibilului care a renuntat la mostenire in frauda lor pot cere instantei revocarea renuntarii


Dvs sunteti succesibilul , iar dvs nu aveti creditori, defunctul are, acum sesizati diferenta ?
Am inteles acum . Multumesc mult pt. lamurire.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Datorii pe pers. fizica la acceptarea unei mosteniri bogdantanasiu bogdantanasiu Buna ziua! Neavand prea multe cunostinte in domeniul juridic, am decis sa ma inregistrez in aceasta comunitate, urmand sa va adresez o intrebare care ma ... (vezi toată discuția)
Datorii bancare ale soț decedat. aș putea fi acuzată că urmăresc fraudarea creditorilor dacă aș renunța la moștenire? monicalirca monicalirca Buna ziua, Am citit cu foarte mare atentie articolul dvs cu privire la renuntarea la mostenire, motivată fiind de faptul ca in urma decesului sotului meu, ... (vezi toată discuția)
Nedumerire art 699 cod civil ContSters139791 ContSters139791 buna ziua in cazul unei renuntari la mostenire , actul poate fi atacat si desfiintat? am tot citit iar acest art 699 imi da batai de cap \" Art. 699. - ... (vezi toată discuția)