Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Depasire plafon 65.000 euro
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Depasire plafon 65.000 euro

In cazul unei microintreprinderi infiintate in oct.2013, care la 31 dec 2013 a realizat o cifra de afaceri de 298.369lei (66.530euro) , incepand cu 01.01.2014 devine platitor de impozit pe profit si depune 010 pentru modificare , sau deja in 2013 devine platitor impozit pe profit?!
ART. 112^6 Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 65.000 euro sau venituri din consultanţă şi management

Dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanţă şi management în veniturile totale este de peste 20% inclusiv, aceasta va plăti impozit pe profit. Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depăşit oricare dintre limitele prevăzute în prezentul articol, luând în considerare veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Impozitul pe profit datorat reprezintă diferenţa dintre impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal până la sfârşitul perioadei de raportare şi impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv.
multumesc de raspuns.
Daca ma mai puteti ajuta cu o intrebare :
In cazul in care s-a platit si s-a declarat in D100 impozitul pe venit micro, cum se regleaza?
Legat de nedumerirea mea, am cautat in Codul Fiscal pe 2013, unde " zice" :

ART. 112^2 Reguli de aplicare a sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderii
(1) Impozitul reglementat de prezentul titlu este obligatoriu.
.................................................
(4) O persoană juridică română care este nou-înfiinţată este obligată să plătească impozit pe veniturile microîntreprinderilor începând cu primul an fiscal, dacă condiţia prevăzută la art. 112^1 lit. d) este îndeplinită la data înregistrării la registrul comerţului.
(5) Microîntreprinderile nu mai aplică acest sistem de impunere începând cu anul fiscal următor anului în care nu mai îndeplinesc una dintre condiţiile prevăzute la art. 112^1.

Acest aliniat nu se refera la microintreprinderile infiintate in cursul anului ?:-/#-o

:-/