avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Emitere factura deseuri de catre o persoana juridica ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Emitere factura deseuri de catre o persoana juridica platitoare de tva catre o persoana juridica neplatitoare de tva

o persoana juridica platitoare de tva emite facturi cu deseuri catre o persoana juridica neplatitoare de tva ,
Clar nu se supun masurilor de simplificare .In cazul acesta persoana juridica platitoare de tva colecteaza tva?
Cel mai recent răspuns: Adolfina Pop , Consultant fiscal 09:18, 27 Ianuarie 2014
Da ,sigur.
ART. 160 Măsuri de simplificare

Condiţia obligatorie pentru aplicarea taxării inverse este ca atât furnizorul, cât şi beneficiarul să fie înregistraţi în scopuri de TVA conform art. 153.
Ultima modificare: Duminică, 26 Ianuarie 2014
Cabinet expertcontabil Dontu Irina Carmen, Contabil
Tocmai de aceea trebuie sa colecteze TVA pentru ca beneficiarul nu este inregistrat in scopuri TVA, si prin urmare nu este posibil aplicarea taxarii inverse.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca e in reorganizare se factureaza fara tva? OANA GORAN OANA GORAN am primit o instiintare de la o sc ca se afla in reorganizare si ca trebuie sa le facturez fara tva ? dc?:stunned: stie cineva unde scrie treaba asta? ... (vezi toată discuția)
Taxare inversa lemn lenareg lenareg Ce pierd eu ca SC platitor de TVA daca cumpar cherestea de la SC neplatitoare de TVA ,iar eu o revand .(pot factura cu taxare inversa?) (vezi toată discuția)
Taxare inversa gabriolet gabriolet Buna ziua, doresc sa ma lamuriti in legatura cu o problema . Detin de scurt timp un depozit de material lemnos(lemn de foc), si vand lemn catre primarii si ... (vezi toată discuția)