Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Emitere factura deseuri de catre o persoana juridica ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Emitere factura deseuri de catre o persoana juridica platitoare de tva catre o persoana juridica neplatitoare de tva

o persoana juridica platitoare de tva emite facturi cu deseuri catre o persoana juridica neplatitoare de tva ,
Clar nu se supun masurilor de simplificare .In cazul acesta persoana juridica platitoare de tva colecteaza tva?
Da ,sigur.
ART. 160 Măsuri de simplificare

Condiţia obligatorie pentru aplicarea taxării inverse este ca atât furnizorul, cât şi beneficiarul să fie înregistraţi în scopuri de TVA conform art. 153.
Cabinet expertcontabil Dontu Irina Carmen, Contabil
Tocmai de aceea trebuie sa colecteze TVA pentru ca beneficiarul nu este inregistrat in scopuri TVA, si prin urmare nu este posibil aplicarea taxarii inverse.