Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... antecontract de vanzare- cumparare imobil nerespectat
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

antecontract de vanzare- cumparare imobil nerespectat

Buna ziua.
Am nevoie de cateva lamuriri in legatura cu un antecontract de vanzare cumparare pentru un imobil.
In februarie 2009 am incheiat un astfel de antecontract pentru cumpararea unei garsoniere noi, care era finisata la data respectiva cam 90%, antecontract prin care am dat un avans de 10000 euro,
Am convenit de comun acord sa incheiem contractul autentic de vanzare- cumparare pe data de 1.04.2008 (+ 2 luni de gratie in care dezvoltatotul poate intarzia predarea locuintelor fara penalitati); clauze contractuale: daca, din vina vanzatorilor nu se incheie respectivul contract, acestia se obliga sa restituie cumparatorilor intregul avans.
Nici pana in prezent nu s-a incheiat contractul autentic , deoarece dupa aproximativ o saptamana de la semnarea antecontractului, constructia a fost oprita in totalitate ,mai mult constructorul are proces cu dezvoltatorul in cursul acestei luni :
Obiectul cauzei: procedura insolvenţei – societăţi cu răspundere limitată
Materia juridică: Faliment
Se pare ca situatia se agraveaza pe zi ce trece deoarece, aflam ca administratorul firmei a parasit deja tara , ca SC. X are datorii catre diferiti furnizori , inclusiv catre banca care a finantat aceast proiect.
Intrebarea mea este daca imi voi mai putea recupera avansul in instanta, in cazul in care firma intra in insolventa ?

Va multumesc mult.
rala a scris:

Buna ziua.
Am nevoie de cateva lamuriri in legatura cu un antecontract de vanzare cumparare pentru un imobil.
In februarie 2009 am incheiat un astfel de antecontract pentru cumpararea unei garsoniere noi, care era finisata la data respectiva cam 90%, antecontract prin care am dat un avans de 10000 euro,
Am convenit de comun acord sa incheiem contractul autentic de vanzare- cumparare pe data de 1.04.2008 (+ 2 luni de gratie in care dezvoltatotul poate intarzia predarea locuintelor fara penalitati); clauze contractuale: daca, din vina vanzatorilor nu se incheie respectivul contract, acestia se obliga sa restituie cumparatorilor intregul avans.
Nici pana in prezent nu s-a incheiat contractul autentic , deoarece dupa aproximativ o saptamana de la semnarea antecontractului, constructia a fost oprita in totalitate ,mai mult constructorul are proces cu dezvoltatorul in cursul acestei luni :
Obiectul cauzei: procedura insolvenţei – societăţi cu răspundere limitată
Materia juridică: Faliment
Se pare ca situatia se agraveaza pe zi ce trece deoarece, aflam ca administratorul firmei a parasit deja tara , ca SC. X are datorii catre diferiti furnizori , inclusiv catre banca care a finantat aceast proiect.
Intrebarea mea este daca imi voi mai putea recupera avansul in instanta, in cazul in care firma intra in insolventa ?

Va multumesc mult.

In cazul in care se declanseaza insolvabilitatea va trebui sa ma inscrieti creanta la masa credala. Trebuie sa vedeti ce decizie ia instanta in aceasta cauza sa vedeti cine va fi numit lichidator si sa luati legatura cu acesta pentru a va depune creanta la masa credala.
Raspunsul este da. Problema este sa analizati antecontractul pe care l-ati semnat si sa vedeti cu cine ati semnat.Daca ati semnat cu dezvoltatorul trebuie sa va inscrieti la masa credala, intrucat el trebuie sa va restituie banii. Sansele de recuperare sunt minime in condittiile expuse. Daca ati platit constructorului, trebuie sa va indreptati impotriva acestuia. Nu ma pot pronunta atat timp cat nu stiu cu cine si in ce conditii ati semnat antecontractul.
Va recomand avocat si grabiti-va pentru a nu iesi din termenul de depunere.

succes
av. Ileana Schwarz

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Antecontractul a fost semnat cu dezvoltatorul , motiv pentru care in momentul de fata nu stiu daca eu pot actiona in instanta ,deoarece ultimul termen de predare al imobilului este 01.06.2009 iar procesul lor este undeva la sfarsitul acestei luni. Atata timp cat termenul final din antecontract nu a expirat pot merge in instanta ?
In momentul de fata dezvoltatorul are pe rol un singur proces.Ceea ce eu nu inteleg este faptul ca in antecontract nu este stipulat faptul ca banca X a finantat acest proiect , automat ipoteca de rang I de unde reiese ca banca de fapt va fi numita lichidator ?
Ce as putea sa fac in momentul de fata ?

Va multumesc.
Avand in vedere prevederile art. 3 din Legea nr. 85/2006 privind provedura insolventei, nu ati putea solicita d-voastra deschiderea procedurii insolventei, pentru ca nu ati indeplini conditiile de a avea o creanta certa , lichida si exigibila avand un termen maxim de semnare 01.06.2009. Totusi, puteti sa solicitati instantei , respectiv Tribunalului care judeca falimentul societatii, inscrierea creantei d-voastre in tabelul de creante. Solicitarea aceasta puteti sa o depuneti in urma admiterii cererii de deschidere a procedurii insolventei. Va sfatuiesc sa angajati un avocat sau un consilier pentru a va putea indruma pe tot parcursul procedurii si pentru a va putea reprezenta in fata Adunarii Creditorilor si a va redacta actele.
Referitor la cealalta intrebare, banca nu poate fi numita lichidator ,ea avand doar calitatea de creditor garantat al debitorului supus procedurii de insolventa. In prima faza se va numi un administrator special de catre instanta urmand ca acesta sa poata fi inlocuit la solicitarea Comitetului Creditorilor.

si eu am o situatie asemanatoare

antecontractul s-a incheiat in ianuarie.
contractul tb incheiat in 18 febr dar imobilul nu avea cadastru (este o casa noua).
pe 20 febr firma a incheiat cu banca un contract de impr garantat cu ipoteca asupra casei.
cadastrul a iesit in martie cand a si fost notata ipoteca
in cazul in care nu plateste ratele la banca si aceasta ii ia casa ce garantie am ca imi pot recupera paguba/?
mentionez ca imobillul apartine unui srl nu unei pers fizice, iar antecontractul a fost incheiat la notariat de administratorul firmei / reprezentantul legal care s-a obligat sa nu ipotecheze casa in temeiul art 292 cod penal
administratorul poate fi tras la raspundre penala?
creanta mea este certa in acest moment/
dc in timpul procesului pt recuperatrea avansului firma intra in procedura de insolventa cum procedez?

am inteles ca se poate nota promisiunea de vanzare la sectiunea sarcini