Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa constructor
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa constructor

Buna,
Am incheiat un antecontract de vanzare cumparare pt. un apartament de la un dezvoltator care intre timp a intrat in insolventa ( ceruta chiar de el ), am facut plata integrala, blocul nu e finalizat, necesita mici finisaje si bransarea la utilitati.
Lichidatorul nu a venit inca cu un plan concret de reorganizare.
Judacatorul sindic nu a aprobat cererea de reorganizare ci l-a trecut in faliment.
Cei care am cumparat apartamente suntem de acord sa mai strangem bani la legam blocul la utilitati.
Am aflat ca intreg proiectul dezvoltatorului e girat catre o banca.
Pot pierde apartamentul in favoarea bancii ?
Cum se poate radia ipoteca de pe apartament ? ( nu e facuta receptia, nu am CF )
Reprezentantii bancii spun ca nu au nici o problema cu antecontractele cu data certa, nu stiu exact ce inseamna asta. Tin sa mentionez ca am facut plata in subcontul proiectului la banca de la care dezvoltatorul a luat creditul. Multumesc.
tinind cont de situatie va sfatuiesc, ca impreuna cu ceilalti cumparatori, sa faceti cerere de inscriere la masa credala in procedura de faliment. luati legatura cu administratorul/lichidatorul judiciar si clarificati aceasta problema.
Buna seara.
Sa va inscrieti la masa credala,dar atentie,sa va incadrati in termenul stabilit de instanta,altfel sunteti decazut din acest drept.
Ne-am inscris la masa credala in termenul stabilit si ne-au fost acceptate creantele
Atunci e bine.