Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Doua firme in acelasi apartament/camera
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Doua firme in acelasi apartament/camera

Buna ziua.

1. Am un SRL intr-un apartament cu 1 camera. Pot sa mai deschid o firma care sa aiba sediul in acelasi apartament?

2. Daca nu atunci: pot sa deschid o firma intr-un alt oras (casa parintilor) chiar daca eu nu stau acolo?
Puteti infiinta o noua societate la acelasi sediu ca si prima, cu conditia ca dvs sa fiti asociat comun in ambele.

Si la 2 a intrebare raspunsul este afirmativ: da puteti infiinta o societate in alt judet decat cel de domiciliu, cu conditia sa incheiati un contract pt acel sediu cu parintii dvs( comodat, inchiriere).
multumesc frumos.
raduma, utilizator
Buna ziua!

Schimbarile in legislatia societatilor comerciale prezentate in Ordinul A.N.A.F. nr. 108/2012 va obliga sa indepliniti anumite conditii legale. Mentionez faptul ca inregistrarea mai multor firme in acelasi spatiu este practic imposibil deoarece organele competente verifica si sanctioneaza acest lucru.

In momentul In care dosarul de inregistrare este depus la Oficiul Registrului Comertului, angajatii de la O.N.R.C. vor lua legatura cu angajatii Administratiei Financiare din localitatea in care se afla spatiul comercial sau imobilul care va deveni sediul social al firmei. Cererea de verificare a sediului social va fi analizata de Administratia Financiara.

Reglementarile care au intrat in vigoare recent precizeaza faptul ca un apartament poate deveni sediul social al mai multor societati numai in cazul in care numarul camerelor permite functionarea mai multor firme. Prin intermediul acestor prevederi legale, autoritatile competente doresc sa scada numarul cazurilor in care anumiti intreprinzatori aleg acelasi apartament ca sediul social al mai multor societati comerciale.

Ordinul A.N.A.F. nr.108 /2012 publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, nr. 99 din 8 februarie 2012 prezinta noua procedura a eliberarii certificatului de sediu social.

O zi placuta!
Gabriela Mihai, Avocat
ABSOLUTE_Consulting a scris:

Buna ziua!

Schimbarile in legislatia societatilor comerciale prezentate in Ordinul A.N.A.F. nr. 108/2012 va obliga sa indepliniti anumite conditii legale. Mentionez faptul ca inregistrarea mai multor firme in acelasi spatiu este practic imposibil deoarece organele competente verifica si sanctioneaza acest lucru.

In momentul In care dosarul de inregistrare este depus la Oficiul Registrului Comertului, angajatii de la O.N.R.C. vor lua legatura cu angajatii Administratiei Financiare din localitatea in care se afla spatiul comercial sau imobilul care va deveni sediul social al firmei. Cererea de verificare a sediului social va fi analizata de Administratia Financiara.

Reglementarile care au intrat in vigoare recent precizeaza faptul ca un apartament poate deveni sediul social al mai multor societati numai in cazul in care numarul camerelor permite functionarea mai multor firme. Prin intermediul acestor prevederi legale, autoritatile competente doresc sa scada numarul cazurilor in care anumiti intreprinzatori aleg acelasi apartament ca sediul social al mai multor societati comerciale.

Ordinul A.N.A.F. nr.108 /2012 publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, nr. 99 din 8 februarie 2012 prezinta noua procedura a eliberarii certificatului de sediu social.

O zi placuta!

Multumesc pentru raspuns. Am citit Ordinul A.N.A.F. nr. 108/2012 insa nu scrie nimic despre asta.
raduma, utilizator
deci pana la urma se poate sau nu?
Pana acum e 1:1