Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Transfer proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Transfer proprietate

Buna ziua,
Cand se transfera dreptul de proprietate al unui apartament cumparat la licitatie de la un executor la data intabularii sau al intrarii efective in posesie ?
Atunci cand in cartea funciara ( foaia C) se scrie " liber de sarcini".
Multumesc !
NCC:

Art. 885. -
(1) Sub rezerva unor dispoziții legale contrare, drepturile reale asupra imobilelor cuprinse în cartea funciară se dobândesc, atât între părți, cât și față de terți, numai prin înscrierea lor în cartea funciară, pe baza actului sau faptului care a justificat înscrierea

Art. 887. -
(1) Drepturile reale se dobândesc fără înscriere în cartea funciară când provin din moștenire, accesiune naturală, vânzare silită, expropriere pentru cauză de utilitate publică, precum și în alte cazuri expres prevăzute de lege
(2) Cu toate acestea, în cazul vânzării silite, dacă urmărirea imobilului nu a fost în prealabil notată în cartea funciară, drepturile reale astfel dobândite nu vor putea fi opuse terților dobânditori de bună-credință
(3) În cazurile prevăzute la alin. (1), titularul drepturilor astfel dobândite nu va putea însă dispune de ele prin cartea funciară decât după ce s-a făcut înscrierea.

Clar, nu? Dreptul se dobîndeşte fără înscriere în CF în cazul expus, cu menţiunile prevăzute de alin.(2). Avem dispoziţia legală contrară în art.887 alin.(1).