Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua,pentru succesiune este nevoie de intabulare si cadastru ?
Multumesc
Nu.
Informatii despre actele necesare pentru dezbaterea succesiunii in cadrul procedurii notariale gasiti aici :
[ link extern ]

Efectuarea documentatiei de cadastru si inscrierea in cartea funciara (intabularea) a bunurilor imobile sunt necesare in cazul in care doriti sa instrainati sau sa constituiti o ipoteca asupra acestor bunuri.
La notar ( si la judecatorie de altfel) se cer titluri de proprietate. Ori titlurile de proprietate au la baza intabulari si cadastru. Asadar, cum nu e nevoie de intabulare si cadastru?
Art. 887 , alin (1), cod civil :

Dobândirea unor drepturi reale fără înscriere

(1) Drepturile reale se dobândesc fără înscriere în cartea funciară când provin din moştenire, accesiune naturală, vânzare silită, expropriere pentru cauză de utilitate publică, precum şi în alte cazuri expres prevăzute de lege.

(2) Cu toate acestea, în cazul vânzării silite, dacă urmărirea imobilului nu a fost în prealabil notată în cartea funciară, drepturile reale astfel dobândite nu vor putea fi opuse terţilor dobânditori de bună-credinţă.

(3) În cazurile prevăzute la alin. (1), titularul drepturilor astfel dobândite nu va putea însă dispune de ele prin cartea funciară decât după ce s-a făcut înscrierea.

[ link extern ]