Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA colectare tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

colectare tva

Am si eu o intrebare:
O firma inregistrata ca platitoare de tva ce factureaza unui cabinet medical NEplatitor de tva o factura de chirie, colecteaza tva-ul sau nu?
Multumesc anticipat.
Factura se face cu tva.
In situatia in care la solicitarea medicului cabinetului neplatitor de TVA, contabilul firmei platitoare de TVA care inchiriaza spatiu,intocmest factura fara TVA, dar el o colecteaza, este gresit ?
Normal ca da.Este platitor de tva, factureaza ca atare.Cum factureaza fara tva dar o colecteaza?#-oCeva imi scapa.
eu stiu ca operatiunea este scutita de TVA...daca se opteaza pentru plata trebuie notificat organul fiscal...nu se aplica aceeasi regula si in cazul in care chiriasul este neplatitor?
Sugerez sa verificati prevedrile Codului fiscal capitolul TVA sectiunea operatiuni scutite...
am prezumat ca este notificat deja organul fiscal.In cazul de fata se doreste facturarea fara tva pe motiv ca beneficiarul, respectiv cabinetul medical nu e platitor de tva.Sau nu am inteles eu bine?
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil