avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... termen de apel pentru partaj bunuri comune
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

termen de apel pentru partaj bunuri comune

Buna ziua,
Poate sa-mi spuna cineva care este termenul de apel pentru o sentinta privind partaj de bunuri comune?
Multumesc.
Termenul este de 15 zile de la data comunicarii hotararii primei instante.
Multumesc pentru raspuns, insa pe sentinta cxa si in minuta scrie termen 30 de zile de la comunicare. De care termen tin cont?
Tineti cont de termenul legal de 15 zile.
Mentiunea din hotarare e gresita (nu cumva hotararea era de divort+partaj si nu doar de partaj?).
Asa cred si eu.
Trebuie sa respecte termenul de 15 zile pt partaj.
Daca este vorba de o actiune de partaj a bunurilor comune termenul este de 15 zile de la comunicare, daca partajul este un capat de cerere in actiunea de desfacerea a casatoriei- termenul este de 30 de zile.

Alte discuții în legătură

termen 15 zile pentru apel? lucasica lucasica termen 15 zile pentru apel de la comunicare ,cauza program vizitare copil stabilit prin sentinta? multumesc/ (vezi toată discuția)
Divort gyuly_11 gyuly_11 buna ziua, am div pe 17 sept, intrebarea este, pot sa-mi cumpar casa din banii obtinuti din vz. casei in urma partajului, tinand cont ca sentinta nu este ... (vezi toată discuția)
Divort mocanuviorel mocanuviorel Buna hotararea judecatoreasca de divort in cat timp devine irevocabila si definitiva , care este timpul in care poate fii atacata ? MULTUMESC . (vezi toată discuția)