Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... dreptul la concediu de o luna crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

dreptul la concediu de o luna crestere copil

Buna ziua!
Sunt in CIC pentru 2 ani ( se implinesc in octombrie 2014). Daca ma intorc mai repede la munca (sa zicem in luna martie 2014) sotul meu cand ar trebui sa stea o luna acasa?
Va multumesc!
Nu cred ca este asa!El nu va sta acasa sa reveniti dv-stra caci ati beneficiat legal de acest concediu...dv-stra!
1. - Daca reluati activitatea inainte de a implini copilul 2 ani se suspenda plata indemnizatiei pentru CCC si puteti benficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani.
- Adica veti primi salariu pentru munca depusa si statul va mai da 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani.
- Pentru aceasta trebuie sa mergeti la primarie si sa completati cererea pentru suplimentul de insertie.

2. - Tatal copilului poate oricand solicita CCC pentru cel putin o luna de zile perioada in care se suspenda plata stimulentului de insertie catre dvs.
- Daca tatal nu solicita CCC atunci in ultima luna nu veti mai primi stimulentul de insertie.