avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... dreptul la concediu de o luna crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

dreptul la concediu de o luna crestere copil

Buna ziua!
Sunt in CIC pentru 2 ani ( se implinesc in octombrie 2014). Daca ma intorc mai repede la munca (sa zicem in luna martie 2014) sotul meu cand ar trebui sa stea o luna acasa?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:31, 28 Ianuarie 2014
Nu cred ca este asa!El nu va sta acasa sa reveniti dv-stra caci ati beneficiat legal de acest concediu...dv-stra!
1. - Daca reluati activitatea inainte de a implini copilul 2 ani se suspenda plata indemnizatiei pentru CCC si puteti benficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani.
- Adica veti primi salariu pentru munca depusa si statul va mai da 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani.
- Pentru aceasta trebuie sa mergeti la primarie si sa completati cererea pentru suplimentul de insertie.

2. - Tatal copilului poate oricand solicita CCC pentru cel putin o luna de zile perioada in care se suspenda plata stimulentului de insertie catre dvs.
- Daca tatal nu solicita CCC atunci in ultima luna nu veti mai primi stimulentul de insertie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revenirea la munca inainte de implinirea celor 2 ani optati pt ccc! denisa25 denisa25 Buna ziua! Am nascut in data de 19 .10.2012. Am optat pentru 2 ani la CCC. Ar trebui sa ma intorc la munca in data de 19 .09.2014.sunt nevoita sa ma ... (vezi toată discuția)
Stimulentul de insertie ericutu ericutu Buna ziua. Am nascut pe data de 16.07.13, am optat pentru conc de maternitate de 1 an si as dori sa stiu care este data la care ar trebui sa ma intorc la ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie Oana1987Oana Oana1987Oana Buna ziua.Ma poate lamurii si pe mine cineva in legatura cu intoarcerea la munca?Am optat pentru concediu crestere copil 1 an pentru a beneficia de stimulentul ... (vezi toată discuția)