Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pedepse noul cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pedepse noul cod penal

Buna ziua !
Am si eu o problema, intrebarea mea se refera la prevederile noului cod penal, in fapt m-ar interesa care ar fi mai convenabil pentru inculpat.In momentul de fata exista pe rol la curtea suprema un recurs la decizia curtii de apel Bucuresti , voi detalia decizia mai jos si m-ar interesa daca sa continuie cu recursul sau sa astepte persoana respectiva aplicarea noului cod penal si sa solicite dupa cum se zvoneste o analiza a dosarului in vederea eliberarii tinand cont ca deja a executat 2 ani din decizia curtii de apel de 6 ani pentru care a facut recurs.Specific faptul ca persoana este recidivist si a comis infractiunea pentru care este judecat/condamnat acum in perioada de supraveghere sau cum s-o denumi ea de la eliberarea conditionata din penitenciar de la infractiunea precedenta si ca mai are un rest de 810 zile ramase neexecutate rezultate din eliberarea conditionata. Care ar fi prevederile noului cod in ceea ce priveste recidivistii? si cumulul de infractiuni ?

In cele ce urmeaza voi trece decizi curtii de apel pentru care a facut recurs persoana respectiva. Ce decizie poate lua curtea suprema ? Se poate renunta la recurs si sa fie mai convenabil pentru inculpat noul cod penal ?

Inculpatul X - Descontopeşte pedeapsa rezultantă de în pedepsele componente – pedepsele indivizibile de 3 ani închisoare, 3 ani şi 6 luni închisoare şi 810 zile închisoare prin înlăturarea prev. de art. 33 lit. a şi 34 lit. b Cod penal. În baza art. 323 alin. 1 Cod penal cu aplic. art. 37 alin. 1 lit. a Cod penal condamnă pe inculpatul X (fiul lui A şi B , născut la data de- în Bucureşti, domiciliat în Bucureşti, ........) la 6 ani închisoare cu aplic. art. 71 alin. 1 Cod penal – 64 alin. 1 lit. a teza a II-a şi lit. b din Codul penal. În baza art. 65 Cod penal, aplică inculpatului X pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prev. de art. 64 alin. 1 lit. a teza a II-a şi lit. b Cod penal pe o durată de 3 ani după executarea pedepsei principale. În baza art. 26 C.pen. rap. la art. 194 alin. 1 C.pen. cu aplic. art. 37 alin. 1 lit. a C.pen., condamnă pe inculpatul X la o pedeapsă de 3 ani închisoare, cu aplicarea art. 71 alin. 1 Cod penal – 64 alin. 1 lit. a teza a II-a şi lit. b din Codul penal. În baza art. 65 Cod penal, aplică inculpatului X pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prev. de art. 64 alin. 1 lit. a teza a II-a şi lit. b Cod penal pe o durată de 2 ani după executarea pedepsei principale. Înlătură dispoziţia privind reţinerea tentativei la infracţiunea prev. de art. 49 din Legea nr. 161/2003 cu aplic. art. 37 alin. 1 lit. b Cod penal. În baza art. 26 C.pen. rap. la art. 49 din Legea nr. 161/2003 cu aplic. art. 37 alin. 1 lit. a C.pen., condamnă pe inculpatul X la o pedeapsă de 3 ani şi 6 luni închisoare cu aplicarea art. 71 alin. 1 Cod penal – 64 alin. 1 lit. a teza a II-a şi lit. b din Codul penal. În baza art. 65 Cod penal, aplică inculpatului X pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prev. de art. 64 alin. 1 lit. a teza a II-a şi lit. b Cod penal pe o durată de 2 ani după executarea pedepsei principale. În baza art. 279 alin. 1 C.pen. rap. la art. 141 din Legea nr. 295/2004 cu aplic. art. 37 alin. 1 lit. a C.pen. condamnă pe inculpatul X la o pedeapsă de 2 ani închisoare cu aplicarea art. 71 alin. 1 Cod penal – 64 alin. 1 lit. a teza a II-a şi lit. b din Codul penal. În baza art. 61 C.pen, revocă liberarea condiţionată acordată inculpatului cu privire la restul rămas neexecutat de 810 zile închisoare din pedeapsa de 7 ani închisoare ce i-a fost aplicată prin sent.pen. nr.xxxxx /8.12.2006 a Judecătoriei Sectorului 1 Bucureşti. În baza art. 33 lit. a – 34 lit. b C.pen., contopeşte pedepsele indivizibile de 3 ani închisoare, 3 ani şi 6 luni închisoare şi 810 zile închisoare, cu pedeapsa de 6 ani închisoare aplicată prin prezenta sentinţă urmând ca inculpatul să execute pedeapsa cea mai grea de 6 ani închisoare cu aplicarea art. 71 alin. 1 Cod penal – 64 alin. 1 lit. a teza a II-a şi lit. b din Codul penal. În baza art. 65 Cod penal aplică inculpatului X pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prev. de art. 64 alin. 1 lit. a teza a II-a şi lit. b Cod penal pe o durată de 3 ani după executarea pedepsei principale. În baza art. 381 din Codul de procedură penală, cu ref. la art. 88 Cod penal deduce din pedeapsa aplicată durata reţinerii şi arestării preventive de la 31.07.2012 la zi. În baza art.381 Cod procedură penală cu ref. la art. 350 C.proc.pen. menţine starea de arest a inculpatului.

I
pai la cate are ..... asociere, complicitate la santaj , nerespectarea armelor si munitiilor ,infractiune informatica.........eu nu prea cred ca va avea ce prevederi din noul cod sa i se aplice.
trebuie sa vada exact noua incadrare pentru fiecare infractiune in parte si apoi sa ia o decizie dupa ce ia in calcul si concursul de infractiuni.
oricum dupa noua lege pleaca de la cea mai mare condamnare la care i se aplica 1/3 din celelalte si in mod normal acel rest de 800 zile se da prin adunare.
cel putin asa am interpretat eu din datele furnizate de dvs..